Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğü; başta düğünler, nişan törenleri, asker uğurlamaları vb. eğlence ve kutlamalar olmak üzere hayatın her alanında rastgele havaya ateş edilmesini engellenmek, bu tür olayların önlenerek insanların mağdur olmalarının önüne geçmek amacıyla “Düğün Günün Hüzün Günün Olmasın Projesi”ni hayata geçirdi.

Projenin açılışı Kırşehir Valisi H.Mete Buhara tarafından geçtiğimiz günlerde Neşet Ertaş Kültür Merkezinde yapıldı. Kurum müdürlerinin yanı sıra tüm mahalle muhtarları, düğün malzemesi ve çeyiz eşyası satan esnaflar ile kuaförler de bu açılışa

katıldı. Kırşehir İl emniyet Müdürlüğünce, açılış esnasında rastgele ateş etme ve “maganda kurşunu” olarak adlandırılan “yorgun mermi” konularında bir de sunum yapılarak katılımcılar bilgilendirildi, tehlikeler anlatıldı. Proje sunumunun ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Mucur Meslek Yüksekokulu Grafik Tasarımı Bölümü öğrencilerince hazırlanan afişlerin yer aldığı “Yorgun Mermi” temalı sergi açıldı.

Proje kapsamında; muhtarlar, nikâh memurları, silah ruhsatı verilenler, düğün sahipleri, av bayileri, kınacılar, çiçekçiler ve kuaförlerin yanı sıra düğün malzemeleri ve çeyiz eşyaları satan esnafları da içine alacak şekilde toplumun ilgili tüm kesimleri broşürler, afişler ve tertip edilen toplantılarla konu hakkında bilgilendiriliyor. Bilgilendirme faaliyetlerinin yanı sıra, ilgili diğer kurum/kuruluşlarla işbirliği halinde belirlenen işyerlerinde ve alanlarda denetimler yapılıyor. Ayrıca düğün yerlerinde ve ağaçlık kırsal alanlarda ek emniyet tedbirleri alınarak takviye personel ve ekipler görevlendiriliyor.

Kırşehir İl Emniyet Müdürlüğüne bağlı ekipler uzun bayram tatilini de göz önünde bulundurarak 14-25 Haziran arasında “Düğün Günün Hüzün Günün Olmasın Projesi” kapsamında yaptığı denetim ve kontrollere ağırlık verdi.

Bu denetim ve kontroller esnasında; izinsiz ve yetkisiz olarak piyasada satışı yapıldığı tespit edilen sis bombası, meşale, volkan, torpil, maytap vb. piroteknik malzeme olarak adlandırılan 1399 adet patlayıcı madde ele geçirdi. Yetkisiz kişilerin elinde sıcak yaz günlerinde özellikle yangın olmak üzere birçok tehlikeye davetiye çıkaran bu patlayıcı maddeler mala verile zararın dışında insanların ciddi şekilde yaralanmasına da neden olabiliyor. Oyun sanarak bu maddeleri kullanımları en çok çocukların göz, kulak, el vb. duyu ve uzuvlarında kalıcı hasarlara neden olabiliyor.

Ayrıca havaya ateş etme olayları konusunda da göz açtırmayan Kırşehir Emniyeti 5 adet av tüfeği, 2 adet tabanca ve 27 adet fişek ele geçirdi. Rastgele ateş edenler hakkında ise adli ve idari yönden gerekli işlemler başlatıldı.

Konaklama ve yiyecek hizmeti sektörü istihdamda rekor kırdı Konaklama ve yiyecek hizmeti sektörü istihdamda rekor kırdı

Muhabir: FAHRETTİN TOKER