Sağlık Bakanlığı tarafından Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne ihtiyaç duyan yeni cihazlar gönderildi.

Sağlık Bakanı Dr. Fahrettin Koca’nın Kırşehir ziyaretinde sözünü verdiği Ultrason (USG), Ekokardiyografi (Eko) Cihazları Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastane getirildi ve kurularak hastaların hizmetine sunuldu.

Kasık ağrısıyla gittiği hastanede bağırsağından 3 kilogram tümör çıktı Kasık ağrısıyla gittiği hastanede bağırsağından 3 kilogram tümör çıktı

Kardiyoloji polikliniğimiz ve Radyoloji polikliniğimizde görev yapan doktorlara verilen cihazlar hastaların hizmetine sunularak bir süredir tetkik ve tedavide yaşanan sorun ortadan kaldırıldı.

ULTRASON (USG) NEDİR?

Ses dalgalarının teknoloji ve tıp alanlarında pek çok kullanım alanı mevcuttur. Bunlardan biri olan ultrasonografi, bir tıbbi görüntüleme yöntemi olup ses dalgaları yardımıyla vücudun iç kısmında yer alan doku ve organların genel hatlarıyla görülebilmesini sağlar. Bu uygulama ile insan kulağının algılayabileceğinden çok daha yüksek bir frekansa sahip ses dalgaları vücuda verilerek geri dönüş süreleri hesaplanarak incelenen bölgeye ait bir görüntü çıkartılır. Ultrasonun birçok hastalığın teşhisinde, bazı hastalıkların ise girişimsel yöntemlerle tedavilerinde önemli bir payı mevcuttur.

EKOKARDİYOGRAFİ (EKO) NEDİR?

Ultrasonik ses dalgalarının kullanıldığı ekokardiyografi (EKO) , kalbin işlevi hakkında bilgi edinmemizi sağlayan bir tanı yöntemidir. Bu tanı yönteminde kalp ve çevresinde bulunan damarlar görüntülenir. (HABER MERKEZİ)