Boztepe’de 23 Nisan Bayramı törenleri… Boztepe’de 23 Nisan Bayramı törenleri…

Kırşehir İli Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği'nin çalışkan Başkanı Bülent Ozan, üreticilerin talebi üzerine 23. süt toplama merkezini kurmak için startı verdi.

Üretim ve üreticinin zor günler yaşadığı son yıllarda ilimizde sütünü pazara sunmak için yeterli altyapısı olmayan köylere süt toplama merkezleri kurarak ilimizin süt kapasitesini belirli bir noktaya getiren Kırşehir ili Damızlık Sığır Yetiştiricileri Birliği Kaman Yeniyapan Köyü’ne Süt Toplama Merkezi kurma kararı vererek altyapı çalışmalarına başladı.

Sütünü pazara sunamayan üreticilerin yaptığı başvuru ve köye davet etmeleri üzerinde durumu yerinde analiz ederek üreticilerin sorununa çözüm getirmek isteyen Başkan Bülent Ozan “Şuana kadar kurmuş olduğumuz süt toplama merkezlerin hepsini hizmet amacıyla imkan mağduriyeti yaşanan köylerimize kurduk. Başlangıçta çok az süt miktarları ile başladığımız bu yolda istikrarlı şekilde süt alımı yapmamız ve ödemeleri düzenli şekilde aktarmamız ile mevcut üreticilerin hayvancılık sektörüne daha bilinçli şekilde var olmalarına ve kentten köye göç ederek yeni üreticilerin oluşmasına vesile oldu. Tabiki de son yıllarda dünyada ve ülkemizde yaşamış olduğumuz sorunlar üreticilerimizi ve bizleri olumsuz etkilediği zamanlar oldu ama biz hiçbir zaman üretimi ve üreticimizi bırakmadık. Daha sağlam var olabilmek için elimizde olan kısıtlı olanakları değerlendirerek üreticilerimiz desteklemeye devam edeceğiz.“ açıklamasında bulundu.

Geçtiğimiz ağustos ayında mevcut binasını daha geniş bir alana taşıyarak hayvancılığa dair her türlü alet-ekipman, yem katkı ürünleri, hayvancılık hijyen ürünleri, buzağı bakım ürünleri, yem bitkisi satışı ve yem bitki tohumu tedarikini ilimiz üreticilerine sunan birlik, sahada aktif şekilde vermiş olduğu suni tohumlama hizmeti ile kaliteli ırk buzağıların ilimize kazandırılması konusunda da yoğun bir çalışması mevcut. Düzenlemiş olduğu eğitimleri üreticiler tarafından geniş katılım sağlaması ile öne çıkan ve köylerde ismine sıkça rastladığımız birliğin çalışmaları birçok kurum ve kuruluş için örnek teşkil ediyor.

(HABER: İLKNUR ÖNCÜ)