Kırşehir MEPAŞ yeni binasına taşındı… Kırşehir MEPAŞ yeni binasına taşındı…

DİSK tarafından Ankara’daki TÜİK (Türkiye İstatistik Kurumu) önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Kırşehir'de faaliyet gösteren ÇEMAŞ Döküm Sanayi A.Ş. işçileri de katılım sağladı.

Nisan ayı enflasyonunu aylık 3,18, yıllık enflasyonu ise yüzde 69,80 olarak açıklayan TÜİK'e tepkiler büyüyerek devam ediyor. DİSK tarafından TÜİK Genel Merkezi önünde gerçekleştirilen basın açıklamasına Kırşehir ÇEMAŞ işçileriyle birlikte, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Birleşik Metal-İş Sendikası Genel Başkanı Özkan Atar da katıldı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Kırşehir Çemaş işçilerinin de buluhnduğu alanda yaptığı basın açıklamasında, 1 Mayıs İşçi Bayramı’nda işçilerin Taksim’e çıkışının engellendiğini hatırlatarak, “Bizlerin Taksim'de olmamızı engellemek demek milyonlarca emekliyi on bin lira emekli aylığıyla yaşamaya mahkum etmek demektir. Bizlerin Taksim'de olmasını engellemek adaletsiz vergi sistemiyle krizin bütün yükünü işçiye emekçiye yüklemek demektir. Bizler 1 Mayıs'a ve Taksim'e sahip çıktığımız gibi emeğimize, ekmeğimizi sahip çıkmak için mücadelemizi sürdürüyoruz” dedi.

TÜİK tarafından bugün açıklanan Nisan ayı enflasyon verilerine ilişkin değerlendirmelerde bulunan Çerkezoğlu, “Enflasyon 3,18 yıllık enflasyon ise 70'ye dayanmış. Geçen yıl nisan ayında enflasyon yüzde 43,6 idi. TÜİK'in baskılanmış rakamlarıyla bile tablo ortada. Dört aylık enflasyonu hesapladığımızda yüzde 18,72 gıda enflasyonu yüzde 70'e dayanmış, ama bizim araştırma dairemizin gelir gruplarına göre hesapladığı gıda enflasyonuna baktığımızda örneğin emeklinin gıda enflasyonu yüzde 84, en düşük gelirli grubunun gıda enflasyonu ise yüzde 107. TÜİK rakamlarıyla bile baktığımızda çok yüksek bir enflasyon karşısında her gün daha fazla yoksullaştığımız bir dönemi yaşıyoruz” diye konuştu.

TÜİK tarafından açıklanan enflasyon verilerinin uzun bir süredir tartışma konusu olduğunu, rakamların gerçekle ilgisinin olmadığını ve vatandaşların bu rakamların yanlış olduğunu yaşayarak gördüğünü söyleyen Çerkezoğlu, “Her gün hepimiz çarşıya, pazara, manava gittiğimizde, evimize elektrik, su faturası geldiğinde gerçek enflasyonun ne kadar olduğunu yaşayarak görüyoruz. TÜİK sürekli olarak enflasyonu düşük belirleyerek her gün ama her gün soframızdaki ekmeği daha fazla küçülmesine yol açıyor. TÜİK, İşçinin, emekçinin sofrasından bir dilim ekmeği daha çalıyor" ifadelerini kullandı.

Birleşik Metal-İş Sendikası Kırşehir Temsilciliği’nden Erdinç Koç, Hüseyin Altıntaş, Mahmut Özçelik, Kasım Apaydın, Vedat Kurt, sendika üyeleri ve işçiler katıldı. 

(HABER: FAHRETTİN TOKER)