1988 yılında ilk temellerinin atıldığı, 1992 yılında Beyazay Çalışma Grubu, tüzel kimliğine kavuşarak Beyazay Görme Engelliler Derneği adını alan, 2007 yılında Beyazay, kamu yararına çalışan dernek statüsüne kavuşması ile birlikte köklü bir değişim sürecine giren derneğin ismi Türkiye Beyazay Derneği adını aldığı ve hedef kitlesine görme engellilerin yanı sıra tüm engel grubunu da katarak hizmet alanını genişleten Beyazay, her geçen gün gücüne güç katmaya devam ediyor.
Türkiye Beyazay Derneği Genel Başkanı Lokman Ayva, Kırşehir'e gelerek Beyazay Kırşehir Şube Başkanı Adnan Göçmen ve yönetimiyle birlikte kurumlarla iş birliği protokollerini imzalayarak önemli projelerin sinyalini verdi.

Türkiye Beyazay Genel Başkanı Lokman Ayva'nın Kırşehir ziyaretine, Beyazay İç Anadolu Bölge Başkanı İlksen Ceritoğlu Kurt, Kırşehir Şube Başkanı Adnan Göçmen, Kırıkkale Şube Başkanı Abdurrahman Salar, Nevşehir Şube Başkanı Meral Durmaz ve Beyazay Kırşehir Şube yönetimi de eşlik etti.

Engellilerin, engelli yakınlarının, engelliye hizmet verenlerin ve toplumun engelliler ile ilgili bakış açısının değiştirilmesi yönünde eğitim ile ilgili tüm çalışmaları içeren Beyazay, engellilerin eğitimi, engellilerin sosyal, kültürel, ekonomik, hukuki, mesleki vb… hak ve menfaatlerini koruyup geliştirmek, engellilerin istihdamı ve sosyal hayata uyumu; insan hak ve özgürlüklerinden gerçek anlamda faydalanabilmelerini sağlamak, engellilere yönelik ayrımın kalkması ve hayatlarında girişken, üretken, verimli, başarılı bireyler olmaları için çalışmalar yapmak; sosyal dayanışmayı sağlamak, engelliler ve toplum  arasında karşılıklı sevgi ve saygıyı yerleştirmek; ruhsal ve bedensel olarak sağlıklı bireyler yetiştirilmesine katkıda bulunmak ve rehabilitasyonlarını sağlamak, engelliğe yol açan nedenleri ve sonuçlarını ortadan kaldırmak için her türlü çalışma yapmak ve sosyal dayanışmayı sağlamak amacıyla kurulan Türkiye Beyazay Derneği; görme, işitme ve konuşma, bedensel, zihinsel ve kronik hastalıklarından dolayı engelli olan tüm engelli kitlesini hedef alıyor. Bunun dışında, engellilerin yakınları, ilgili kurumlar ve toplumun geneli, bilinçlendirme ve bilgilendirme çalışmaları açısından geniş bir hedef kitleyi oluşturan Türkiye Beyazay, Eğitim Çalışmaları, Bilgilendirme ve Bilinçlendirme Çalışmaları, Farkındalık Oluşturma Çalışmaları, Destek Hizmetleri ve Uluslararası Çalışmalar ile her geçen gün güçlü temsilcilikleriyle özel gereksinimli bireylerin sesi olmaya devam ediyor.

Gürler Ailesi'nin acı günü Gürler Ailesi'nin acı günü

Türkiye Beyazay Genel Başkanı Lokman Ayva, Kırşehir'e gerçekleştirdiği ziyaretinde Kırşehir Valisi H. Mete Buhara ile bir araya gelerek yaptıkları çalışmalar hakkında bilgiler verdi. Ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil'i ziyaret eden Başkan Ayva, üniversite ile işbirliği protokolü imzalayarak engellilerin yaşam kalitesinin yükselmesi, engelsiz yaşam kampüsünün kurulması, engellilere yönelik çalışmalar ve bursların sağlanması için önemli adımlar atıldı.

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi'nin ardından Kırşehir İl Emniyet Müdürü Erdoğan Kartal, Kırşehir İl Sağlık Müdürü Ertan Değirmencioğlu, Kırşehir Ticaret ve Sanayi Odası Başkanı Mustafa Yılmaz ve İl Milli Eğitim Müdürü Yasin Gülşen'i ziyaret eden Türkiye Beyazay Genel Başkanı Lokman Ayva, Kırşehir Şube Başkanı Adnan Göçmen, kurumlarla yine engellilere yönelik önemli işbirliği protokolleri imzalandı. Başkan Ayva, ziyaretlerden duyduğu memnuniyeti dile getirerek Kırşehir'in ev sahipliğinden dolayı teşekkür etti. (HABER: FAHRETTİN TOKER)