Kırşehir Belediyesi, Cacabey Meydanı’na depremlere farkındalık oluşturmak için kolon dikti.

Ahi Evran Camii ve Türbesi Miniatürk’te Ahi Evran Camii ve Türbesi Miniatürk’te

6 Şubat tarihinde Kahramanmaraş merkezli 11 ilin etkilendiği depremde binlerce vatandaş hayatını kaybederken binlercesi de ağır yaralandı. Meydana gelen depremde en büyük sorun müteahitlerin bina kolonlarını keserek işyeri yapmasından kaynaklandığı öğrenildi.

Kırşehir Belediyesi yetkilileri de bu olaya sessiz kalmayarak şehrin göbeği olarak bilinen Cacabey Meydanı’na depreme dirençli yerleşim alanları oluşturarak daha fazla can kayıplarının yaşanmaması için bir kolon inşaası yaptı ve kolonların öneminde dikkat çekti.

Konutların depreme dayanıklı olması için öncelikle kolonların sağlam ve dayanıklı olması amaçlanan ve bu nedenle Cacabey Meydanı’na yerleştirilen kolonun deprem farkındalığını öne çıkarmak olduğu kaydediliyor.

Deprem farkındalığı kolonun içerisinde oyuncak bebekler, ayakkabı, şapka, elbise ve kesilmiş demir parçaları yer alıyor.

Kırşehir Belediyesi tarafından Cacabey Meydanı’na dikilen kolonun üzerinde “Daha kaç bin kişinin ölmesi lazım” başlıklı yazılan yazı ise vatandaşlar tarafından ilgiyle izlendi.

Kolondaki yazan yazıda; “17 Ağustos 1999’da Gölcük’te ve 6 Şubat 2023’te Kahramanmaraş’ta yaşanan büyük depremlerde on binlerce canımızı toprağa verdik. Depremleri durduramayız ama depreme dirençli yerleşim alanları oluşturarak depremlere canlarımızı kurban etmenin önüne geçebiliriz. Yaşadığımız kentleri, deprem dirençli yapmak için o kentlerin bileşenlerini de deprem dirençli yapmak gerekir. Depremlerde hayatını kaybeden tüm vatandaşlarımıza rahmet, aile ve yakınlarına başsağlığı diliyoruz” ifadelerine yer verildi. (HABER: FAHRETTİN TOKER)