Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, günlük 3 bin 65 üstü vatandaşın ücretsiz olarak taşındığını söyledi.

Son günlerde büyük tepki toplayan 65 yaş üstü vatandaşların ücretsiz olarak bindikleri belediye otobüslerinin ücretli yapılmasına ilişkin iddialara Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanı Mahinur Özdemir Göktaş, son noktayı koymuştu.

Bakan Göktaş, sosyal medyada hızla yayılan iddiaları yalanlayarak 65 yaş üstü vatandaşların belediye otobüslerine ücretsiz binmeye devam edeceklerini söylemişti.

Konuyla ilgili bir açıklama da Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu’ndan geldi.

DUMAN, “BİZLERİ YALNIZ BIRAKMAYIN” DUMAN, “BİZLERİ YALNIZ BIRAKMAYIN”

Bazı belediyelerin 65 üstü vatandaşların ücretli binmesine ilişkin talepte bulunduğunu söyleyen Başkan Ekicioğlu, Kırşehir Belediyesi’nin böyle bir talebinin olmadığını, aksine günlük 3 bin vatandaşı ücretsiz taşıdıklarını söyledi.

“Kırşehir Çiğdem”eözelaçıklamalarda bulunan Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, şunları söyledi:

“Bilindiği gibi anayasal hak olan 65 yaş üstü vatandaşlarımızın Türkiye geneli belediye otobüslerinde bütçesiz taşınması var gündemde. Bizde Kırşehir Belediyesi olarak belediye otobüslerimizde günde yaklaşık 3 bin vatandaşımızı ücretsiz taşıyoruz. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi açık olduğu zaman günlük 20 bin kişiyi taşıyoruz. Bunun 3 bini 65 yaş üstü ücretsiz. Üniversite kapandıktan sonra günlük taşıma kapasitemiz 15-16 bin civarında. Bununda yine 3 bini 65 yaş üstü vatandaşlarımızdan oluşuyor. Diğer illerdeki bazı belediyeler girişimde bulunuyor. 65 yaş üstü vatandaşlarımıza otobüsleri ücretli yapmaya çalışıyor ama anayasa mahkemesine gidildiği takdirde mahkemeden bu iş vatandaşlarımızın lehine dönüyor. Mahkeme heyetinin hakları koruma kanununa göre anayasal bir hak olan bir mahkeme kararıyla belediyelerin aldığı kararı iptal edebiliyorlar.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)