Kırşehir Basın Konseyi Başkanı Sait Yanık: “Basın

Müzesi’nin Kırşehir tarihine bir ışık tutmasını bekliyoruz"

Kandemir Ailesi'nin acı günü Kandemir Ailesi'nin acı günü

Kırşehir Basın Konseyi Başkanı ve gazetemiz “Kırşelhir Çiğdem”in ortağı Sait Yanık’ın kurulması için uzun süredir büyük uğraş verdiği “Basın Müzesi” yer tahsisinin ardından envanter çalışmalarına hız verildi.

Kırşehir'in ilk yayınlanan gazetelerin arşivlerinden matbaa ürünlerine kadar yüzlerce tarihi ürünler basın müzesinde yer alması için çalışmalara devam ediliyor.

Yaklaşık 4 yıldır Basın Müzesi’nin Kırşehir'e kazandırılması için mücadele ettiklerini söyleyen Kırşehir Basın Konseyi Başkanı Sait Yanık, "Basın Müzemizde nihayet sona doğru yaklaşılıyor. Uzun uğraşlar sonucunda başlattığımız bu süreç Belediye Başkanımız Selahattin Ekicioğlu'nun girişimleriyle son noktaya gelmek üzere. Neden böyle bir müzeye ihtiyaç duyduk? Sizlerinde bildiği gibi 1870 yılında kurulan Kırşehir Belediyesi Anadolu’nun en eski ilk illerinden birisidir. Yaklaşık 150-160 yıllık bir basın tarihi olan Kırşehir'in neden bir müzesi olmasın diye çıktığımız bu yolda Basın Konseyi üyelerimizle bu yola çıktık. Yaklaşık 4 yıldır bu Basın Müzesi’nin Kırşehir'e kazandırılması ve basın çalışanlarına ve şehrimizin tarihini daha ileriye taşıyabilecek, daha ileriye aktarabilecek süreci başlatmış oluyoruz. Basın Müzemizde Kırşehir'de ilk yayınlanan gazeteler olacak. Şehrimizde gazetecilik yapmış arkadaşlarımızın bizlere bağışlayacağı daktilo, fotoğraf makinesi, gazete arşivi, matbaa ürünlerinin bizlere teslim edilmesini talep ediyoruz. Bu çalışmayla birlikte Kırşehir tarihine bir ışık tutmasını bekliyoruz" diye konuştu. (HABER: FAHRETTİN TOKER)