Ülkemizde tarımsal öğretimin başlamasının 178. yıl dönümü KAEÜ (Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi) Ziraat Fakültesinde düzenlenen program ile kutlandı. Programına Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin İlter, Dekan Prof. Dr. Ahmet Kazankaya akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.

KADROLARIMIZI VE UYGULAMA ALANLARIMIZI GÜÇLENDİRİYORUZ

Programın açılış konuşmasını Prof. Dr. Ahmet Kazankaya, ülkemizde tarımsal öğretime geçişin 1846 yılında başladığını ve Ziraat Fakültelerinin tarıma önemli katkılar sunduğunu kaydetti.

MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yapıldı MSÜ Askeri Öğrenci Aday Belirleme Sınavı yapıldı

Ziraat Fakültelerinin gıda ve tarım alanında nitelikli iş gücü talebinin karşılanmasına yönelik yaptığı çalışmaların önemli olduğunu kendilerinin de tarım ve jeotermal alanında pilot üniversite olduklarını vurgulayan Dekan Kazankaya, Türk tarımının gelişmesi ve ilerlemesi için çalışmalara devam edeceklerini söyledi.

Kazankaya son olarak Ziraat Fakültesi olarak tarımda karşılaşılan problemleri çözmeye yönelik ülke düzeyinde bilimsel ve teknolojik katkı sağlayan açık görüşlü, donanımlı Ziraat mühendisleri yetiştirdiklerini, bunun için hız kesmeden akademik kadrolarını ve uygulama alanlarını güçlendirdiklerini söyledi.

TARIMSAL FAALİYETLER GİDEREK ÖNEM KAZANIYOR

Fakülte Dekanı Prof. Dr. Ahmet Kazankaya’nın ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Ali Güneş kısa bir konuşma yaptı.

Rektör Yardımcısı Güneş konuşmasında, Tarımsal Öğretime Geçişin 178. yıl dönümünü kutlayarak her ülke için tarımın ekonomik ve sosyal alanda önemli bir yere sahip olduğunu söyledi. Son dönemlerde hem dünya da hem de ülkemizde tarımsal faaliyetlerinin giderek önem kazandığını belirten Prof. Dr. Ali Güneş, tarımın artık daha modern bir şekilde gerçekleştirildiğini vurguladı.

Program kapsamında Ziraat Fakültesi Bahçe Bitkileri öğrencisi ve Fakülte öğrenci temsilcisi Asude Özdemir, dünyanın en stratejik sektörü, hayatın olmazsa olmazı bu mesleğin bir adayı olmaktan dolayı gururlu ve onurlu olduklarını; bu özel günü büyük bir coşku ve heyecanla kutladıklarını ifade eden kısa bir konuşma yaptı. Konuşmaların ardından Tarımsal Öğretiminin 178. Yılı adına hazırlanmış olan pasta kesimi ile etkinlik tamamlandı. (HABER MERKEZİ)