Türkiye Afet Müdahale Planı (TAMP) kapsamında Kırşehir AFAD Müdürlüğü, Kırşehir Sağlık Müdürlüğü (UMKE- 112), Kırşehir Emniyet Müdürlüğü, Kırşehir Jandarma Komutanlığı, Kırşehir Belediyesi İtfaiye Müdürlüğü ekiplerinin katılımı ile TAMP saha tatbikatı gerçekleştirildi.

TAMP Saha Tatbikatı ile muhtemel bir afet ve acil durum halinde Afet ve Acil Durum Yönetim Merkezi ve yerel düzey çalışma grupları arasındaki koordinasyon ve işbirliğini geliştirmek, afet ve acil durumları yönetebilme imkân ve kabiliyetini artırma amaçlanıyor.

Başkan Ekicioğlu aşure dağıttı Başkan Ekicioğlu aşure dağıttı

Ayrıca Afet Müdahale Planında görevli personelin eğitilmesi ile meydana gelebilecek sorunların en aza indirilmesi, afetlere hazırlıklı olunması ve hazırlıkların da tatbikat ile denenmesi amacıyla Kırşehir İl AFAD Müdürlüğü koordinatörlüğünde TAMP Saha Tatbikatı yapıldı.

Senaryo gereği; "Kırşehir ilinde ( merkez nüfusu 163.219) 15 Aralık Cuma günü saat 12:30’da Merkez üssü Kırşehir İli, büyüklüğü 5.8 olan deprem meydana gelmiştir. Sarsıntı, İl genelinde hissedilmiştir. İlk belirlemelere göre İl merkezinde yıkılan binaların bulunduğu can ve mal kaybının meydana geldiği 122 Acil Çağrı Merkezine yapılan ihbarlar neticesinde elde edilmiştir.

AFAD İl Müdürlüğünden alınan ilk bilgiler ışığında tüm Çalışma Gruplarının Seviye 1’den afete müdahale çalışmalarına başlaması çağrısı yapıldı. 

Sağlık Çalışma Grubu ekipleri İl Sağlık Müdürlüğü Koordinasyon merkezinde İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu başkanlığında toplanmıştır. Kırşehir Eğitim Araştırma Hastanesi Başhekimliği ile iletişime geçilmiş, hastanede herhangi bir hasar olmadığı normal işleyişini devam ettirdiği, Hastane Afet ve Acil Durum Planının  (HAP) Aktive edildiği, yaralıların bir kısmının kendi imkanları ile hastaneye ulaştığı gerekli müdahalelerin yapıldığı, Triaj alanlarının, Acil Müdahale Ünitesi alanlarının, Ambulans giriş çıkış yerlerinin düzenlemesinin yapıldığı bilgisi alınmıştır. İlçe Hastaneler ile iletişime geçilmiş, olumsuz bir durum olmadığı Hastane Afet ve Acil Durum Planının  (HAP) Aktive edildiği bilgisi alınmıştır. İlimizde faaliyet gösteren Özel Musa Gül hastanesi ile irtibata geçilmiş,  hastanede herhangi bir hasar olmadığı, hastaneye gelen yaralıların tedavilerini yapıldığı ve Hastane Afet ve Acil Durum Planının (HAP) görevli personele duyurularak aktive edildiği bilgisi alındı.

112 Acil Çağrı Merkezi ve İl Afet ve Acil Durum Müdürlüğünden İlk alınan bilgilere göre; Merkezde, Ahi Evran, Aşık Paşa, Kayabaşı ve Nasuhdede Mahallelerinin etkilendiği, Nasuhdede Mahallesinde bulunan ev, iş yeri ve konutların bazılarının depreme bağlı olarak yıkıldığı, hasar gördüğü ve sayıları belli olmamakla birlikte enkaz altında insanların kaldığı bilgisine ulaşılmıştır. Alınan bilgiler ve yapılan değerlendirmeler sonucunda, bir UMKE timi ve bir 112 ekibi yıkılan evlerin ve iş yerlerinin olduğu bildirilen Nasuhdede Mahallesine triaj amacı ile yönlendirildi. Destek çözüm ortağı kurumlar ile irtibata geçilmiş gerekli bilgilendirmeler yapıldı.

                Nasuhdede Mahallesine gönderilen ekiplerden alınan bilgiler doğrultusunda olay yerinde yıkık binaların olduğu göçük altında sayıları belli olmamakla birlikte insanların olduğu bilgisine ulaşılmıştır. Bu bilgiler doğrultusunda 3 UMKE timi, Arama Kurtarma faaliyetlerine katılmak, bir UMKE timi belirlenecek alanda Acil Müdahale Ünitesinin kurulumunu yapmak üzere enkaz alanına gönderilmiştir. İki 112 ekibi arama kurtarma yapılan alana, bir 112 ekibi ise Acil Müdahale Ünitesine sevk edilmiş, ve ortak çalışma grupları (İl AFAD, Kırşehir Belediye Başkanlığı, İl Emniyet Müdürlüğü, İl Jandarma Komutanlığı, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü, İl Tarım ve Orman Müdürlüğü, Türk Kızılay’ı Kırşehir Şubesi) ile çalışmalara başlandı.

Emniyet ve Jandarma ekipleri tarafından çalışma yapılacak alnın güvenlik önlemleri alınmış, trafik akışı ve kalabalık kontrolü sağlandı.

Olay yerinde başlayan yangına İtfaiye ekipleri müdahale etmiş ve söndürdü. İki UMKE timi AFAD ekipleri ile birlikte olay yeri güvenliği sağladıktan sonra arama kurtarma faaliyetlerine katıldı ve bir UMKE timi Acil Müdahale Ünitesinin kurulumunu gerçekleştirdi.

İki 112 Ekibi Çalışma yapılan bölgeye yönlendirilmiş, bir 112 ekibi Acil Müdahale Ünitesi önünde hazır bekletildi.

Enkaz alanında AFAD ekipleri tarafından çıkarılan 1 ex, Emniyet ve Jandarma ekiplerine teslim edilmiş, kimliklendirme işlemleri tamamlandıktan sonra cenaze ve defin işlemleri için teslim edildi.

AFAD ve UMKE ekipleri tarafından enkazdan çıkarılan 3 yaralının gerekli tıbbi müdahaleleri enkaz alanında yapıldıktan sonra, 112 ekiplerince Acil Müdahale Ünitesine nakli gerçekleştirilmiştir. Acil Müdahale Ünitesine getirilen 3 yaralının gerekli tıbbi müdahaleleri yapıldıktan sonra (ikisi Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesine, biri Özel Musa Gül Hastanesine) 112 ambulansları ile sevkleri gerçekleştirildi.

İl Tarım Orman Müdürlüğü ekiplerince afet bölgesinde içme kullanma sularından numune alınarak incelenmek üzere laboratuvara gönderilmesi sağlanmış, Çevre Şehircilik ve İklim Değişikliği İl Müdürlüğü ekipleri evsel, endüstriyel, doğal vs., potansiyel kirleticilerden numuneler almış, hasar tespit çalışmalarına başladı.

TÜRK Kızılayı Kırşehir Şubesi belirlenen bölgelerde barınma alanları kurmuş, afetzedelere yemek dağıtımına başlamıştır." şeklinde senaryo sorunsuz tamamlanmıştır. Afetlere hazır ve dirençli bir Kırşehir için AFAD İl Müdürlüğü eğitimlerine devam ediyor. (HABER MERKEZİ)

Editör: Çiğdem Sönmez