Kırşehir’de 400 kişiye 6 aylık iş imkanı Kırşehir’de 400 kişiye 6 aylık iş imkanı

    Kırşehir İl AFAD Müdürlüğü tarafıdan Cezaevi Jandarma Tabur Komutanlığı personeline yönelik gerçekleştirilen destek AFAD gönüllüsü eğitimleri sürüyor.
    Destek AFAD Gönüllüsü eğitimleri kapsamında cezaevi jandarma tabur komutanlığında düzenlenen eğitimlerde afet farkındalık, ilkyardım, hafif arama kurtarma, psikososyal, insanı yardım konularında teorik ve uygulamalı eğitim verildi.
    Hafif arama kurtarma eğitiminde; lojistik, intikal, güvenlik, bina yapı sistemleri, olay yeri yönetimi ve koordinasyonu, enkaz alanına giriş teknikleri, tahliye ve türleri, arama kurtarma malzemelerinin tanıtımı ve kullanımı, çadır kurulumu ve geçici barınma merkezi oluşturma, yangına müdahale ve söndürme, doğada arama kurtarma, dağcılıkta kullanılan malzemeler konularında,
    İlkyardım eğitiminde; ilk yardım temel bilgileri, hasta ve olay yerinin değerlendirilmesi, temel yaşam desteği, kanama, yaralanma, bilinç bozuklukları, kırık, çıkık, yanık, donma, zehirlenme, hayvan ısırma ve sokmalarda ilk yardım konularında, Psikososyal ve insani yardım eğitiminde ise; İnsanı yardım gerektiren durumlar, insanı yardım sözleşmesi, ortak ilkeler-haklar ve görevler, ülkemizde insani yardım adına çalışan kurum ve kuruluşlar, insanı yardımda etik ilkeler ve doğru davranış kuralları, afet ve acil durumların psikolojik ve sosyal etkileri, psikososyal desteğin amacı-boyutu-ilkeleri, psikososyal destek müdahale araçları, rehberlik ilkeleri konularında bilgiler paylaşıldı. AFAD İl Müdürlüğü, afetlere hazır ve dirençli bir Kırşehir için eğitimlerine hız kesmeden devam ediyor. (HABER MERKEZİ)