Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün: “Çevre bilinci kapsamında geleceğimize ışık tutacağı inancındayım”

                 5-9 Haziran Çevre Haftası nedeniyle Kırşehir Adliyesi'nde bir program düzenlendi.

Programa Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Baro Başkanı Av. Onur Çanta, Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdür Muhammed Yusuf Orhan, hakimler ve savcılar ile birlikte adliye çalışanları katıldı.

                "Hepimizin Bir Dünyası Var" temalı “Türkiye Çevre Haftası”kutlamaları kapsamında Kırşehir Adliyesinde yargı çalışanlarının çocuklarının yaptığı resimlerin bulunduğu sergisinin açılışı ile başlayan programda  birkonuşma yapan Kırşehir Başsavcısı Soner Aygün, "yeşil adliye” etkinliği kapsamında adliyede gerekli tedbirlerin ve önemlerin alındığını belirterek "duyarlı olmalıyız" çağrısında bulundu.

Jandarma personeli Neşet Ertaş'ın "Neredesin Sen" türküsünü seslendirdi Jandarma personeli Neşet Ertaş'ın "Neredesin Sen" türküsünü seslendirdi

“Çevre Günü”nün önemine dikkat çeken Başsavcı Aygün, açıklamalarında şu ifadelere yer verdi:

                "1972 yılında Birleşmiş Milletler tarafından çevre bilincinin artırılması ve doğal kaynakların korunmasıhususlarında farkındalık yaratmak amacıyla küresel ölçekte kutlanmaya başlanan Dünya Çevre günü 21 Mayıs 2022 tarihli Resmî Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanlığı Genelgesi kapsamında ülkemizde de 5-9 Haziran tarihleri arasında Türkiye Çevre Haftası olarak kutlanmaktadır.

                “Herkesin sağlıklı ve dengeli bir çevrede yaşama hakkına sahip olduğunu vurgulamak, çevre sorunlarına dikkat çekmek ve ekosistemlerin korunmasına yönelik girişimleri artırmak amacıyla ülkemizde bu sene de 'Hepimizin Bir Dünyası Var” mottosuyla 81 ilde çeşitli faaliyetlerle kutlanmaktadır.Bu kapsamda; kâğıt İsrafının önüne geçilmesi, enerji ve su kullanımının azaltılması, çevre günlüğü tutularak fotoğraf sergisi oluşturulması, çevre günü temalı resim yarışması düzenlenmesi, ağaç dikme ve çevre temizliği, geri dönüşüm malzemeleri kullanılarak atölye çalışmaları yapılması ve çevre günü temalı konferans ve seminerler düzenlenmesine ilişkin Adalet Bakanlığımızın tavsiyeleri kapsamında biz de Kırşehir Adliyesi olarak yargı çalışanlarımızın çocukları tarafından yapılan resimlerin sergi açılışını gerçekleştirdik. Kırşehir Çevre Ve Şehircilik İl Müdürlüğümüz ekipleri ile koordineli bir şekilde çalışarak çevre bilincinin gelişmesine yönelik bu semineri hazırladık. Akabinde de doğayı korumak ve sürdürülebilir bir gelecek inşa etmek hususlarında farkındalığın artırılması için program sonrasında adliye önünde tüm personellerimizin de katılımıyla temizlik yapılacaktır.

                “Ayrıca yine ‘etkin adalet sıfır kağıt', sloganıyla 15 gün boyunca fiziki teslim edilmesi veya saklanması zorunlu evraklar haricindeki tüm evrakların İncelenmesinin dijital ortamda yapılması avukatlarımızın ve vatandaşlarımızın evraklarını avukat portal ve vatandaş portal üzerinden göndermeleri, kendilerinin rızası da alınarak fiziki evrak teslim edilmemesi, idari evrakların da kurumlar arasında istisnasız olarak e- imzalı şekilde KEPSİS üzerinden gönderilmesi şeklinde bir organizasyonu başlatmaktayız. Bu da Kırşehir Baromuzun ve vatandaşlarımızın desteği, personelimizin gayreti ile gerçekleştirebileceğimizi düşünmekteyim ve buna yönelikte teşvik edici davranışları beklemekteyiz. Bu konudaki gayretin ilerleyen süreçte sıfır kağıt ile etkin adaleti sağlamak konusunda da çevre bilinci kapsamında geleceğimize ışık tutacağı inancındayım.

                “Yine "yeşil adliye” etkinliğimiz ile, adliyemizde enerji ve su kullanımının azaltılması için bilgisayar, yazıcı, televizyon, aydınlatma ürünleri ve enerji sarfiyatı olan diğer cihazların mesai saati dışında istisnasız olarak kapatılmasını sağlamak; su sarfiyatı sağlayan tüm musluk, batarya, sulama sistemi, su kazanı vb cihazların su kullanım miktarlarını azaltarak öncelikli olarak 15 gün daha sonra ise kalıcı olarak cihazların görünen kısımlarına etiketler ve bilgilendirme kağıtları asılmak suretiyle bu etkinliğimizi kalıcı hale getirmek amacımız bulunmaktadır. Bu vesileyle de tüm personelimize bu yönde çağrıda bulunarak yeşil adliye etkinliğine katkı sağlanacağını düşünmekteyim.

“Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü görevlilerimiz çevre günü temalı seminer vereceklerdir. Bu etkinliğin amacı da çevre bilincinin ve sürdürülebilirlik ilkelerini yaymak, çevre sorunlarına çözümler bulmak ve kurumsal duyarlılığı artırmaktır. Bu nedenlerle başta Çevre ve Şehircilik İl Müdürümüze ve ekibine teşekkür diyorum.Bu vesileyle etkinliklerimize iştirak eden, destek veren herkese teşekkür eder, çevre haftanızı ve gününüzü kutlar, saygı ve sevgilerimi sunarım."

ArdındanÇevre ve Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdürü Muhammed Yusuf Orhan bir konuşma yaptı ve çevrenin önemine dikkat çekti, vatandaşları çevreye duyarlı olmalarını ve sahip çıkmalarını istedi.

Konuşmaların ardından Kırşehir Cumhuriyet Başsavcısı Soner Aygün, Baro Başkanı Onur Çanta, Çevre ve Şehircilik İklim Değişikliği İl Müdür Muhammed Yusuf Orhan ve adliye çalışanları Adliye bahçesinde çevre temizliği yaparak farkındalık oluşturdular.

               

Muhabir: İLKNUR ÖNCÜ