2022 yılında da beklediği hizmeti ve yatırımları alamayan, ekonomik alanda zor günler geçiren Kırşehirliler yarın gece yeni umutlarla 2023 yılına girecek...

 

KIRŞEHİR ADINA KAYIP BİR YILI DAHA UĞURLUYORUZ!..

 

ACISI ve tatlısıyla birlikte geçen 2022 yılını geride bırakıp yepyeni umutlar, hayaller ve planlarla 2023’e “merhaba” diyoruz.

Kırşehir’de vatandaşların zor ve sıkıntılı bir yaşadıkları 2022 yılında Kırşehir ne yazık ki elle tutulur, gözle görülür bir ilerleme yatırım alamadı ve “kayıp yıl” olarak bir yılı daha boş geçirdi.

Her geçen yılın bir önceki yılı arattığı Kırşehir'de özellikle döviz kurlarında yaşanan artışla birlikte hayat pahalılığı arttı ve halkın alım gücü düşünce büyük sıkıntı içine girdi. Yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle tasarruf tedbirlerine geçildi ve bu çerçevede Kırşehir’deki bazı yatırımlar durduruldu, devam eden yatırımların dışında elle tutulur, gözle görülür hiçbir yatırım yapılamadı.

Toros Üniversitesi Öğretim elemanı alım ilanı Toros Üniversitesi Öğretim elemanı alım ilanı

İktidar Milletvekili Mustafa Kendirli ve daha önceki yıllardaki eski milletvekillerinin hazırladıkları projeler ile Kırşehir için olmazsa olmaz olan ve yıllardır özlemle beklediği Demiryolu Projesi, Çevre Yolu Projesi, Uygulama Oteli, Kırşehir-Ortaköy-Aksaray Yolu, Kırşehir-Tuzköy Havaalanı yolu projelerinin hiçbiri tamamlanamadı, hatta en ufak bir ilerleme bile kaydedemedi.

Milletvekili Mustafa Kendirli’nin seçildiği günden bu yana Kırşehir’e ciddi bir yatırımı olmazken, özellikle Hükümet Konağı olarak 2017 yılında yapımına başlanan, daha sonra ödenek yetersizliğine bağlı olarak “Kırşehir’in yeni bir Hükümet Binası’na ihtiyacı yok!” gerekçe gösterilerek Kredi ve Kurtlar Kurumu’na devredilerek yurda dönüştürülmesi Kırşehir halkının yoğun tepkilerini aldı, AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşme sonunda bu yanlıştan dönülmesi kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilgili bakanlara talimat vererek yurda dönüştürülme kararı verilen binanın yeniden Hükümet Konağı olarak devamını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu talimatına rağmen, yurt ihalesini alan firmanın inşaatta çalışmalarına devam ettiği sırada Kırşehir Belediyesi inşaatı mühürledi.

Devletin rutin yatırımları dışında doğru dürüst bir yatırım alamayan Kırşehir’de Belediye’yi 25 yıl sonra kazanan, CHP’li Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, büyük borç yükü altında devraldığı belediyeyi düzlüğe çıkarmak ve verdiği vaatleri yerine getirmek için tasarrufa gitmek zorunda kaldı.

AK Parti’den CHP’ye geçen Kırşehir Belediyesi kendi ürettiği kaynaklarıyla Kırşehir halkına hizmet vermeye gayret etti. Yine kendi personeli ve imkânlarıyla hem asfalt yollar, hem kaldırım ve kilit parke çalışmaları yaptı.

  Son yıllarda Kırşehir’de pek çok sanayici ve işadamı hayvancılığa yönelip milyonlarca lira harcayarak besicilik konusunda yatırım yaptı, binlerce büyükbaş hayvan ithal etti. Yem ve saman gibi girdi maliyetlerinin artmasıyla Kırşehir’deki besiciler zor günler yaşamaya başladı.

Elektrik, doğalgaz ve akaryakıt fiyatları iğneden iğliğe tüm ürünlerin fiyatlarını yüzde 100’lerin üzerinde yükseltti. Artan hayat pahalılığı nedeniyle halkın alım gücü iyiden iyiye düştü, fakirleşti. İnsanlar mecbur olmadıkça alışverişlerini kesince esnaf ve sanatkarların işleri düşüş yaşandı.

Konut ve işyeri fiyatları büyük oranda arttı. Bu de konut ve işyeri kiralarının büyük çapta artmasına neden oldu.

2023 yılının tüm dünyada, ülkemizde ve şehrimizde ekonomik sıkıntıların azaldığı. İnsanların refahının arttığı, barışın, mutluluğun, hoşgörünün ve adaletin hakim olduğu bir yıl olmasını temenni ediyoruz. (HABER: BEYHAN BALLI)