Kırşehir'de ev sahibiyle kiracı arasındaki gerilimi artıracak rakamlar da enflasyonun açıklanmasıyla belli oldu.

Milyonların beklediği toplantı bugün Milyonların beklediği toplantı bugün

TÜİK'in haziran ayı enflasyon verilerine göre; kiralarda tavan zam oranı yüzde 65.07 oldu. Söz konusu oran yüzde 25 sınırı uygulamasının kalkmasıyla iş yerlerinde olduğu gibi konutlar için de geçerli olacak.
Kırşehir'de ev sahibiyle kiracı arasında yaşanan tartışmalara bir yenisi daha ekleneceğe benziyor. Yeni açıklanan enflasyon verilerine göre yüzde 25 sınırı kalkan kira zamlarında tavan fiyatlar fırladı gitti.
Türkiye İstatistik Kurumu, haziran ayı enflasyon verilerini açıkladı. Buna göre haziran ayında enflasyon aylık yüzde 1,64 olurken yıllık yüzde 71,60'a geriledi.
Konutlarda yüzde 25'lik kira zam tavanı uygulamasının 1 Temmuz itibarıyla sona ermesinin ardından gelen haziran enflasyon verileri de kiralarda tavan zam oranında belirleyici oldu. Artık iş yerlerinde olduğu gibi konutlarda da 12 aylık enflasyon ortalaması zam sınırı olacak.
TÜİK'in bugün açıkladığı haziran ayı enflasyon verilerine göre 12 aylık TÜFE artış ortalaması yüzde 65.07 olarak gerçekleşti. Dolayısıyla bu ay yenilenecek konut ve iş yeri kira kontratlarında zam tavanı yüzde 65.07 olacak.

Muhabir: Fahrettin Toker