Türkiye Cumhuriyeti'nin bilançosu en ağır afeti olan Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen vatandaşların yaralarını sarmak için Türkiye seferber olurken, son günlerde komşu Kayseri ilinde üst üstü meydana gelen 5 şiddetindeki depremler Kırşehir’de de hissedilmeye başlandı.

130 kilometre uzaklıktaki komşu il Kayseri'de en büyüğü 4.8 ile 4.7 arasında olan depremlerin ardından artçı depremler de yaşanmaya başlandı. Cuma sabaha karşı saat 5.28’de yine Kayseri’de peş peşe 4 deprem oldu. Sarsıntı Kırşehir başta olmak üzere çevre illerden de hissedildi.

Kırşehir halkının çoğunun uykuda olması nedeniyle hissedemediği depremi bazı vatandaşların hissettiği öğrenildi.

Uzmanlar Kahramanmaraş merkezli illerde yaşanan şiddetli depremin artçılarının yanı sıra 5 şiddetinde depremlerin olmasının da normal olduğuna dikkat çekiyorlar.

KIRŞEHİRLİLER DEPREMZEDELER İÇİN SEFERBER…

Bu arada Kahramanmaraş merkezli olarak 11 ilde yaşanan asrın depreminin yaralarını sarmak için Kırşehir’den giden birçok ekip çalışmalarına devam ederken, bu illerden Kırşehir’e gelen 12 binden fazla depremzedelere vatandaşlara her türlü katkıyı sunmak için Kırşehirlilerin seferber oldukları gözlemleniyor.

Gönlü zengin olan Kırşehirliler depremzedelerin evlerindeki eksik alan her türlü ihtiyaçlarını karşılamak için gece gündüz çalışıyor. Kırşehirlilerin bir kısmı evlerinde bulunan ihtiyaç dışı, fazla eşyalarını depremzedelere verirken, bir kısmının da yeni eşya alarak vermeleri her türlü takdire şayan olarak görülüyor.

Boş olan evlerini depremzedelere tahsis eden, hatta evde ihtiyaç duyulan tüm eşyaları temin etmek için adeta seferber olan ev sahipleri takdir toplarken, bazı ev sahiplerininse kiraları arttırma yoluna gitmeleri tepkiyle karşılanıyor. (HABER: BEYHAN BALLI)