Kırşehir’de havaların soğumasıyla beraber kışın olmazsa olmaz yemişi kestane tezgâhlarda yerini aldı, ancak fiyatının çok yüksek olması satışları düşürdü.

Eskiden kışın soğuk günlerinin keyif yemişi olan kestaneye dışarıda yağmur kar yağarken, soba üzerine serilerek yenilmesinin tadına doyum olmazdı. Kırşehir’de ortada henüz kışın belirtisi bile yok ama büyük küçük herkesin en gözde yemişi kestaneler tezgâhlardaki yerini korumaya devam ediyor.

Vitamin bakımından zengin fiyatta da pahalı bir yemiş, ama herkes kesesine göre alıp yemekten geri kalmıyor. Soğuk mevsimlerde evlerimizde tükettiğimiz kadar soğuk havalarda yürürken de yenebilen kestane, kilosu 120 ile 200 TL’den tezgâhlarda alıcını bekliyor.

“KIŞ KENDİNİ GÖSTERMEDİ, KESTANENİN KEYFİDE KAÇTI”

Kış mevsiminin bu yıl henüz kendini göstermediğini söyleyen vatandaşlar, "Kış mevsiminin olmazsa olmazı kestaneleri tezgâhlarda görüyoruz. Ama kestane, dışarıda yağmur, kar yağarken sobanın o cızırtısıyla pişecek ve öyle tüketilecek. Fiyatları geçen yıla oranla tabiki yüksek ama hangi ürünün fiyatı aynı kaldı ki. Herşey ateş pahası oldu. Kestane sobalı evlerin en büyük neşe kaynağı. İnşallah kar yağışı eşliğinde yakın bir zamanda tüketiriz" ifadelerini kullandılar.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yarın Kırşehir'de Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Abdulkadir Uraloğlu yarın Kırşehir'de

FAYDALARI SAYMAKLA BİTMİYOR

Kestanenin adeta bir sağlık deposu olduğu biliniyor. Kestanenin hafıza eksikliğinde oldukça güçlü bir besin olduğunu belirten uzmanlar içerisinde fosfor, magnezyum, klor, kalsiyum, demir, sodyum ve özellikle potasyum mineralleri ile B1, B2 ve C vitaminlerini barındıran kestanenin tüketilmesini tavsiye ediyor. Kalp ve kas sistemini uyarıp organizmanın su dengesini de düzenlediği belirtilen kestanenin ayrıca kan dolaşımını hızlandırdığı, içerisindeki lifler sayesinde bağırsak hareketlerini düzenlemeye yardımcı olduğu ve kabızlığı önlediği vurgulanıyor. (HABER: FAHRETTİN TOKER)