TEKNOFEST’te ''En İyi Girişim Ödülü''nü alan AEÜ öğretim üyesine teşekkür belgesi verildi

 

TEKNOFEST Ankara Girişim Programı / Tarım Teknolojileri Hızlandırma Kategorisinde finale kalan ve ardından en iyi girişim ödülüne layık görülen Dr. Öğr. Üyesi Şefik Tekle’ninyürütücüsü olduğu MHT Ar-Ge Girişimi, Rektör Karahocagil tarafından teşekkür belgesi ile onurlandırıldı. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nin böylesi önemli bir organizasyonda ödül almasının kendileri için büyük bir gurur vesilesi olduğunu dile getiren Karahocagil, teknoloji geliştirmeye yönelik atılan girişimci her adımın geleceğe dair umutları da arttırdığını söyleyerek Tekle’yi tebrik etti.

                TEKNOFEST Ankara sahnesinde Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından verilen ödül ile birlikte proje aynı zamanda 150 bin liralık desteğe de layık görüldü. Dr. Tekle ise ödüllü proje hakkında şu bilgileri verdi: ‘’Ülkemizde birçok sanayi sektöründe farklı atıklar ortaya çıkmaktadır. Değerlendirilemediği takdirde bu atıklar hem ekonomik kayıp hem de çevre kirliliği oluşturmaktadır. Bu atıkların büyük bir kısmını da balık atıkları oluşturmaktadır. Balık işleme endüstrisinde balıkların %40’lık kısmı insan tüketimine uygunken deri, baş ve iskeletler başta olmak üzere %60’ı atık olarak çıkmaktadır. Bu atıklarda %30 civarında kollajen proteini bulunmaktadır. Projemiz sayesinde önemli bir ekonomik kayıp olan balık atıklarının geliştirilecek prosesler ile balık jelatini, protein tozu ve biyoaktifpeptid üretimi için kullanılması, atık miktarının ve çevre kirliliğinin azaltılması ve bu süreçte yüksek katma değerli, ilk defa üretilecek yerli ve milli balık kökenli fonksiyonel ürünler üretilmesi planlanmaktadır. Bu ürünlerin, balık atıklarından üretilebildiği ulusal ve uluslararası akademik çalışmalarla ispatlanmış ve yurtdışında sanayiye aktarımı artarak devam etmektedir. Ülkemizde aktarımın yapılamaması nedeniyle önemli bir fırsat kaybı yaşanmakta, atık miktarı artması nedeniyle çevresel etkiler görülmekte, giderek artan tüketimin yerli kaynaklarla karşılanamaması ve ithal tedariğe yönelme nedeniyle ekonomik kayıplar oluşmaktadır.’’ ifadelerini kullandı.

                Proje kapsamında üretilecek balık jelatini, protein tozu ve biyoaktifpeptid ürünlerinin potansiyel müşteri grupları şu şekildedir:

Milli Eğitim Müdürü Gülşen kursiyerler ile bir araya geldi Milli Eğitim Müdürü Gülşen kursiyerler ile bir araya geldi

Proteince zenginleştirilmiş ürün üreten gıda firmaları, Gıda takviyesi üreten firmalar

Gıda firmaları ve jelatin üreticileri, Protein tozu üreticileri, Amatör ve profesyonel sporcular, Gelişme çağındaki çocuklar, Protein gıda takviyesi kullanan hastalar, Form ürünleri tüketmek isteyen bireyler (HABER MERKEZİ)