Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde bir ilk daha

KAPALI YÖNTEMLE BİR HASTANIN OMURGASINA İMPLANT YERLEŞTİRİLDİ

 Şehrimizde faaliyet gösteren 300 yataklı Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi’nde ilk defa omurgaya kapalı yöntemle implant yerleştirildi.

Son yıllarda başarılı ameliyatlarla yüzlerce hastayı sağlığına kavuşturan Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi, Ortopedi ve Travmatoloji Kliniği Omurga Cerrahisi Sorumlu Hekimi Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kırçıl tarafından kapalı yöntemle implant yerleştirme ameliyatı uygulanan omurga kırığı hastası başarılı geçen ameliyat sonrası sağlığına kavuşturuldu.

Genel bayramlaşma Ahi Evran Külliyesi'nde gerçekleştirildi Genel bayramlaşma Ahi Evran Külliyesi'nde gerçekleştirildi

Tedavisi geciken omurga kırığı vakalarının tedavisinin zorlaştığı için ameliyatlara yöneldiğini belirten Dr. Kırçıl,  son hastaya uyguladıkları ve başarıyla tedavisinin sonuçlandığı hastada uyguladıkları tedavi yöntemi hakkında şunları söyledi:

“Omurga kırıkları veya omurgada kanal daralması ameliyatlarında sıklıkla omurgaya pedikül vidası isimli implantların yerleştirilmesi gerekmektedir. Standard cerrahi yöntemde açık ameliyatla yerleştirilen bu implantlar artık son yıllarda gelişen teknoloji doğrultusunda kapalı yöntemle (yani omurgayı oluşturan kemikleri açmadan, sadece küçük delikler vasıtasıyla) omurgaya yerleştirilerek ameliyat hem daha kısa sürmekte, hem de dokuları daha az travmatize ettiği için iyileşme sürecini de hızlandırmakta ve hastanede kalış sürelerini kısaltmaktadır. Yeni tedavi yöntemlerini yakından takip ettiğimiz Ortopedi ve Travmatoloji kliniğimiz bünyesinde hastalarımıza tıbbi açıdan uygun gördüğümüz takdirde bu kapalı ameliyatları uygulayabilmekteyiz.”

Dr. Kırçıl, düşmeler veya kazalar sonrası bel, boyun ve sırt ağrıları olan hastaların omurga kırığı açısından mutlaka hekime başvurmaları gerektiğini, tedavisi geciken omurga kırığı vakalarının tedavisinin zorlaştığına dikkat çekti.

Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanemiz Başhekimi Doç. Dr. Süleyman Ersoy ise bu başarılı ameliyatı gerçekleştiren Dr. Öğr. Üyesi Cihan Kırçıl ve ekibini kutladı ve ameliyat edilen hastaya sağlıklar diledi.  (HABER MERKEZİ)

Kaynak: (HABER MERKEZİ)