Kaynak arayışlarını sürdüren Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek:

 “Kamuda tasarruf dönemine geçilecek”

 Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek "Harcamaların gözden geçirilmesi bir süreç işi, tasarruf konusunda çalışmalarımızı nihai bir noktaya getirdik, yakında bazı hususları paylaşacağız ve gereken adımları atacağız. Harcama kontrolü devreye girecek. Kamuda tasarruf 2024'ün ikinci yarısında güçlü bir şekilde devreye girmiş olacak" dedi.

Enflasyonda düşüşün yazdan itibaren hızlı olacağını belirten Hazine ve Maliye Bakanı Şimşek'in açıklamalarının ardından gözler kamuda tasarruf Şimşek ayrıca dönemine çevrilirken, Kırşehir'de gereğinden fazla kullanılan araç ve gereçlerin kullanımının da tasarruf dönemiyle artık büyük bir külfetin önüne geçileceğine benziyor.

RESİM SERGİSİNE İLGİ OLDUKÇA YOĞUNDU RESİM SERGİSİNE İLGİ OLDUKÇA YOĞUNDU

Hükümetin uygulayacağı tasarruf tedbirleri içinde Kırşehir’de devam eden Hükümet Konağı, 400 yataklı yeni Devlet Hastanesi, Turizm Uygulama Oteli gibi yıllardır devam eden yatırımların etkilenmemesi için AK Parti Kırşehir Milletvekili Necmettin Erkan’ın şimdiden bakanlıklar nezdinde girişim başlatması gerekiyor.

Devlet ülkede yaşanan büyük ekonomik sıkıntısının önüne geçmek amacıyla 2024 yılı yatırımlarında düşüşe gidileceği, ödeneklerde kısıtlamaya gidileceği bildirilirken, Kırşehir’deki kamu kurum ve kuruluşlarında herhangi bir tasarrufa gitmediği gözlemleniyor.

Kırşehir’de özellikle kamuda tasarruf tedbirlerine uyulmaması, çarşıda-pazarda cirit atması, kurum amirlerinin bazı özel işlerde bille resmi araçları kullanması dikkat çekiyor.

Bakan Şimşek'in açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde:

"Orta Vadeli Program çalışıyor, programımızı güçlendireceğiz. En büyük önceligimiz fiyat istikrarı. Dezenflasyon bu yılın ikinci yarısında başlayacak. Dezenflasyonu destekleyecek ilave adımlar atacağız. Yapısal reformlarla dezenflasyona destek sağlayacağız. Merkez Bankası'na dezenflasyon tesisi için destek vereceğiz.Enflasyonu düşürmek, şok öncesi döneme dönmek bir süreç işi. Dünyada da böyle. Enflasyonla mücadele bir süreç işidir zaman alıyor.

"KAMUDA TASARRUF ÜZERİNDE ÇALIŞIYORUZ"

“Kamuda tasarruf ve harcama kontrolü üzerinde bir süredir çalışıyoruz. Tasarruf konusunda çalışmalarımızı nihai noktaya getirdik yakında bazı hususları paylaşacağız ve gerekli adımları atacağız.

Kayıt dışılıkla mücadele eylem planı açıklamayacağız sadece uygulama yapacağız Hazine ve Maliye bakanlığı çok güçlü şekilde sahada olacak.

"BÜYÜME SORUNUMUZ YOK"

“Türkiye'nin cari açığını kalıcı bir biçimde sürdürülebilir bir patikada kalıcı olarak tutmaya çalışacağız. Cari açık 25 milyar doların altına inecek. Altın ithalatında normalleşmeye doğru gideceğiz.

Çok kapsamlı yapısal reform gündemimiz var. Büyüme sorunumuz yok ama büyümenin kompozisyonunu değiştirmekte kararlıyız.

"İHRACATIN KATKISI POZİTİFE DÖNECEK"

“Program tam bizim planladığımız çerçevede çalışıyor, bazı alanlarda öngördüğümüzden çok daha iyi çalışıyor. Gelecek sene bu vakitlerde belki çok daha farklı konuları konuşuyor olacağız. Kur oynaklığı azaldı. Çok büyük ihtimalle ilk çeyrekte net ihracatın katkısı pozitife dönecek

İç talep ilk çeyrekte güçlü devam etti. Merkez Bankası o nedenle ilave sıkılaşma adımları attı. Yılın ikinci yarısından itibaren iç talep yumuşarken, dış talepteki toparlanmayla birlikte net ihracat pozitife dönecek, büyümede yumuşak bir geçiş yaşayacağız ama makul düzeyde kalacak ve dezenflasyon süreci başlamış olacak.

"YAZIN ÇOK HIZLI DÜŞECEK"

“Ekonomide dengelenme başladı, programın çalıştığının en güzel gösterge budur, önümüzdeki çeyreklerde çok daha net bir şekilde ortaya çıkacak. Türkiye'nin dış kaynak ihtiyacı azalıyor. Yıllıklandırılmış cari açık bu sene 25 milyar doların altına inecek.

Enflasyon yıllık olarak yaz aylarında baz ve programın etkisiyle çok hızlı düşecek. Piyasanın enflasyon beklentileriyle hedeflerimiz arasındaki fark yaz aylarında kapanacak. Bütün kredi derecelendirme kuruluşları "Bu program sayesinde notu artıracağım" diye pozitif görünüme geçtiler, yetmedi bir kuruluş notumuzu hem artırdı hem pozitife çevirdi. Bütün bu rating kuruluşlarının üst düzey yöneticileriyle çok kapsamlı ayrı ayrı toplantılar yapacağım."

(HABER: FAHRETTİN TOKER)