Dekan Güneş: “Tıp Fakültemiz çağdaş eğitim ve araştırma alt yapısıyla mekân problemini tamamen çözmüş fakülte”

 

KAEÜ’deki genç tıbbiyeliler

“beyaz önlük”lerini giydi…

 

Rektör Karahocagil: “Beyaz Önlük Giyme Töreni Ahilikte var olan ‘mesleğe intisab’ töreninin tıp versiyonu”

 

         Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi’nde yeni eğitime başlayan öğrenciler beyaz önlüklerini giydi.

Beyaz önlüğün tıp alanında pek çok anlamı ve değeri bulunuyor. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Güneş yaptığı konuşmada; beyaz önlük giymenin hekimlik mesleği için dürüstlüğün, ahlaklı olmanın, sırdaş olmanın, saflığın, alçak gönüllü olmanın, sorumluluğun, çalışkan olmanın, din, dil, ırk ayrımı yapmadan tüm insanlara hizmet aşkının bir sembolü olduğunu vurguladı.

Tıp Fakültesi’ne yeni başlayan öğrencileri için geleneksel olarak düzenlenen “Beyaz Önlük Giyme Töreni” Ahi Evran Kongre Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Yoğun katılımla gerçekleşen 2023-2024 Eğitim-Öğretim Yılı Beyaz Önlük Giyme Töreni’ne Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Güneş, Genel Sekreter Dr. Öğr. Üyesi Hüseyin İlter, Kırşehir İl Sağlık Müdürü Dr. Ertan Değirmencioğlu, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Süleyman Ersoy, akademik ve idari personel ile öğrenciler ve velileri katıldı.

DEKAN GÜNEŞ: SAVAŞ DAHİL HER TÜRLÜ OLAYDA DOKUNULMAZLIĞI OLAN HASTANELER GAZZE’DE BOMBALANIYOR

         Saygı Duruşu ve İstiklal Marşı ile başlayan program Tıp Fakültesi tanıtım videosuyla devam etti.

Daha sonra kürsüye konuşmasını yapmak için Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Güneş geldi. Prof. Dr. Ali Güneş ilk olarak bir önceki dönem Rektörü Prof. Dr. Vatan Karakaya ve bir önceki dönem dekanı ve şuan ki Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’e Tıp Fakültesinin bugünlere gelmesindeki katkılarından dolayı teşekkür etti.

Dekan Güneş, bir yandan gençlere beyaz önlük giydirmenin mutluluğunu yaşadıklarını ama bir yandan da hüzünlü ve öfkeli olduklarını dile getirerek tepkisini şu sözlerle dile getirdi:

“İnsanlıktan nasiplenmemiş bir ülke olan İsrail, Gazze El Ehli Baptist Hastanesini bombalayarak çocuk, kadın, hasta, hekim ve sağlık çalışanları ayrımı yapmaksızın binlerce masum sivil insanı katletmiş, büyük bir insanlık ve savaş suçu işlemiştir. Savaş dâhil her türlü olayda dokunulmazlığı bulunan, insanlık tarihinin en korunaklı yeri olarak tarif edilen, din, dil, ırk, suçlu, suçsuz, düşünce ve yaşam tarzı ayrımı yapılmadan tüm insanların tedavilerinin yapıldığı hastanelerin bombalanması, masumların, çocuk, hasta, sağlık çalışanları ve hekimlerin katledilmesi bizi çok ciddi endişeye ve öfkeye sevk etmiştir. Sağlık çalışanlarının sağlık hizmeti verirken dokunulmazlığının evrensel bir değer olduğunu tüm dünyaya ifade ediyorum. İsrail’i ve bu katliamları destekleyenleri, hekimler yetiştiren bir Tıp Fakültesi dekanı olarak şiddetle kınıyor ve lanetliyorum.’’

DEKAN GÜNEŞ: TIP FAKÜLTEMİZ ÇAĞDAŞ EĞİTİM VE ARAŞTIRMA ALT YAPISIYLA MEKÂN PROBLEMİNİ TAMAMEN ÇÖZMÜŞ FAKÜLTE

         Konuşmasının devamında gençlere ‘meslektaşlarım’ diye hitap eden Prof. Dr. Ali Güneş, onları aralarında görmekten dolayı mutlu olduklarını söyleyerek göstermiş oldukları başarıdan dolayı öğrencileri kutladı.  

Fakültenin akademik personel sayıları ve eğitim imkânlarından bahseden Dekan Güneş, ‘’Fakültemiz 22 profesör, 16 doçent, 71 doktor öğretim üyesi, 79 araştırma görevlisi ile hem eğitim öğretim hem de sağlık hizmeti sunmaktadır. Fakültemiz, 17 bin metrekare kapalı alana sahip Temel Tıp Bilimleri binası, Kuramsal elektronik sınav salonları, 9 odalı Nesnel Yapılandırılmış Klinik Sınav yani OSCE istasyonu, Öğrenci ve AR-GE laboratuvarları ve bin metrekarelik deney hayvanları ünitesi ile çağdaş eğitim ve araştırma alt yapısı için mekân problemini tamamen çözmüş bir fakültedir’’ ifadelerini kullandı.

Kalite çalışmalarında “Ahiliğin izinde mükemmelliğe yolculuk” mottosuyla yollarına devam ettiklerini de hatırlatan ve üniversitenin kalite yolculuğundaki başarılarından bahseden Güneş, Tıp Eğitimi Programlarının akredite edilmesinin de öncelikli hedefleri arasında olduğunu söyledi.

DEKAN GÜNEŞ: FEDAKÂR OLUN, BIKMAYIN VE BEYAZ ÖNLÜKLERİN BEMBEYAZ KALACAĞI EĞİTİM VE MESLEK HAYATI GEÇİRİN

         Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Güneş, gençlerden altı yıllık yoğun bir eğitimin sonucunda yeryüzündeki en değerli şey olan “insan hayatının” ellerine teslim edileceğini bir an bile unutmamalarını istedi.

“Kim bir can kurtarırsa bütün insanların hayatını kurtarmış gibi olur’’ ayetini hatırlatarak bir yönüyle hekimlik mesleğinin öznesinin insan olduğunun altını çizen Dekan Güneş, doktor adaylarından her zaman fedakâr olmalarını bu yolda bıkkınlık göstermemelerini diledi.

Bu toprakların gönül insanları olan Yunus’un, Âşık Paşa’nın, Ahmedi Gülşehri’nin, Süleyman Türkmeni’nin, Hacı Bektaşı Veli’nin ve Ahi Evranı Veli’nin yaşadığı topraklar olduğuna vurgu yapan Güneş, sabır ehli, öfkesine hakim, diğerkâm ve Hakka, hukuka, hakkaniyete riayet eden bir medeniyetin devamı ve temsilcileri olduklarını unutmamalarını gençlerden istedi.

Fakülte öğretim üyelerine de seslenen Güneş, Ahi Evran-ı Veli’den alıntı yaparak, "Hak ile sabır dileyip bize gelen bizdendir, akıl ve ahlak ile çalışıp bizi geçen bizdendir sözünün sahibinin adını taşıyan bir Fakülte olarak bu söz şiarımız olmalı ve bizi geçecek iyi hekimler yetiştirmek en önemli hedefimiz olmalıdır’’ dedi. Güneş, sözlerinin sonunda öğrencilerden bu gün giyecekleri beyaz önlüklerinin bembeyaz kalacağı bir eğitim ve meslek hayatı geçirmelerini diledi.

REKTÖR KARAHOCAGİL: TIP FAKÜLTESİNİN HER AŞAMASINDA YER ALDIĞIM GELİŞİMİNE ŞAHİT OLDUĞUM İÇİN MUTLUYUM

         Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Güneş’in tören konuşmasının ardından bir konuşmada önceki dönem Tıp Fakültesi Dekanı şuan ki Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’de bir konuşma yaptı.

Yedi yıl dekanlık yaptığı Tıp Fakültesinden mutlu ve huzurlu ayrıldığını dile getiren Rektör Karahocagil, fakültenin her aşamasında yer aldığını, gelişimine şahit olduğunu ama her başlangıcın farklı sorumluluklar getirdiğini söyledi.

Silah kaçakçılığı operasyonunda yakalanan zanlı tutuklandı Silah kaçakçılığı operasyonunda yakalanan zanlı tutuklandı

Tıp Fakültesinin akreditasyon programına kendisinin de nezaret ettiğini ifade eden Rektör Karahocagil, sürecin olumlu sonuçlanmasıyla fakültenin ratinglerde daha iyi noktalara geleceğini ve 2006 yılından sonra kurulan fakülteler arasında bunu ilk başaran fakülte olacağını belirtti.

Karahocagil, bu başarılarının temelinde Ahice düşünme, yaşama, birlikte çalışmaya gayret etmenin büyük önemi olduğunu söyledi ve her zaman ‘Ahilik Değerleri’ ne yaslandıklarını vurgu yaptı. Üniversitenin kalite çalışmalarından da bahseden Rektör Karahocagil, kalitenin aslında 13.yy’da Anadolu topraklarında özellikle de Kırşehir’de neşet etmiş bir süreç olduğuna dikkat çekti.

REKTÖR KARAHOCAGİL: BEYAZ ÖNLÜK GİYME TÖRENİ AHİLİKTE VAR OLAN ‘MESLEĞE İNTİSAB’ TÖRENİNİN TIP VERSİYONU

         Beyaz Önlük Giyme törenine Ahilikte var olan ‘mesleğe intisab’ töreni olarak da baktıklarını ifade eden Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, “Bu tören aslında usta-çırak ilişkisi çerçevesinde bir mesleğin eğitimini almak isteyen kişinin intisab yani eğitime katılma törenidir. Beyaz önlük giyme de bunun tıp alanıyla ilgili versiyonudur. Biz bununla yetinmiyor yine Ahiliğe yaslanarak mezuniyetimizi de şed kuşatarak yapıyoruz. Ritüellerle başlayan bu süreçleri ritim haline getireceğimizi hakikati, esası, aslı yakalayacağımızı umut ediyorum’’ dedi.

Katılımlarından dolayı herkese teşekkür eden Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, beyaz önlüklerin maddi ve manevi anlamda temiz kalmasını temenni etti.

Konuşmaların ardından bu yıl Tıp Fakültesine en yüksek puanla yerleşen beş öğrenciye Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil ve Rektör Yardımcısı ve Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Güneş Beyaz Önlüklerini giydirdi.

Tören, öğretim üyelerinin Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesine yerleşen öğrencilere Beyaz Önlüklerini giydirmesiyle devam etti.

Son olarak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Tıp Fakültesi’nde eğitime başlayan Kadir Aybars Duyar’ın dedesi olan ve Kayseri’de Yılın ’Ahi’si seçilen Necmettin Bakır’a Tıp Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Güneş’in çiçek takdim etmesiyle Beyaz Önlük Giyme Töreni sona erdi. (HABER MERKEZİ)