Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü tarafından 12-18 Mayıs Hemşirelik Haftası kapsamında kutlama programı düzenlendi.

15 Mayıs 2024 tarihinde Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Ahi Evran Kongre ve Kültür Merkezi 15 Temmuz Milli İrade Salonu’nda gerçekleşen kutlama etkinliğine Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Özata, Kırşehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi Başhekimi Doç. Dr. Süleyman Ersoy, akademik ve idari personel katılırken programda Prof. Dr. Nimet Karataş, Doç. Dr. Gizem Deniz Büyüksoy ve Uzm. Hemşire Gülcan Maraş konuşmacı olarak yer aldı.

Programın açılış konuşmasını Sağlık Bilimleri Fakültesi Hemşirelik Bölümü Başkanı Prof. Dr. Gökçe Demir yaptı. Demir konuşmasında, Sağlık Bilimleri Fakültesinin genel ve akademik durumundan bahsederek fakültenin yıllar içindeki gelişimini anlattı. Hemşirelik haftasının önemine de değinen Prof. Dr. Gökçe Demir, “Hemşireler her şeyden önce birleşmeli ve toplumun sesi olmalıdır.” dedi.

Öğrencilere sadece başarılı ve sonuç odaklı çalışmamaları gerektiğini tavsiye eden Demir, konuşmasına şöyle devam etti:

“İnsanların hayatlarına sunacağınız sağlık ve mutluluğun, öncelikle sizlerin yaşamlarında bulunmasına, mesleğinde yetkin, mesleğin etik ilkelerini uygulayan, öğreten ve öğrenen, insan ve değer odaklı, önemseyen, sorgulayan hemşireler olmanızı temenni ediyoruz.” Kendilerine destek olan herkese teşekkür eden Prof. Dr. Gökçe Demir, tüm hemşire ve hemşire adayı öğrencilerin hemşirelik haftasını kutladı.

Prof. Dr. Gökçe Demir’in konuşmasının ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektör Yardımcısı ve Sağlık Bilimleri Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Musa Özata söz alarak bir konuşma yaptı.

Özata yapmış olduğu konuşmasında, hemşirelik mesleğinin öneminden ve zorluğundan bahsederek “Hemşireler olmazsa hekimler çalışamaz ve ameliyatlar yapılamaz.” dedi.

Sağlık alanının en vazgeçilmez mesleğinin hemşirelik olduğuna da vurgu yapan Prof. Dr. Musa Özata, hemşirelik bölümü öğrencilerine tavsiyelerde bulunarak konuşmasına şöyle devam etti:

Zeynep Aysel Barlas yaşamını yitirdi Zeynep Aysel Barlas yaşamını yitirdi

“Diğer mesleklerde olduğu gibi hemşirelik mesleğinde de ilk önce güzel ahlaklı olmak gerekiyor. Hemşirelerin bilgi ve donanımlı olması da ayrıca önemlidir. Çünkü hekim tedavi eder hemşire iyileştirir.”

Hemşirelerin aynı zamanda misyon ve vizyon sahibi olması gerektiğini söyleyen Özata, ekip çalışmasının da hemşirelik mesleğinde önemli olduğunu vurguladı. Hemşireliğin bir yaşam şekli olduğunu anlatan Prof. Dr. Özata, akademik personel ile öğrencilerin Hemşirelik Haftasını kutladı.

Açılış konuşmalarının ardından konuk konuşmacılar Prof. Dr. Nimet Karataş, Doç. Dr. Gizem Deniz Büyüksoy ve Uzm. Hemşire Gülcan Maraş sunumlarını gerçekleştirdi.

Kutlama programı sonunda Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi öğrencileri tarafından şarkılar ve türküler seslendirildi.(HABER MERKEZİ)

Editör: Çiğdem Sönmez