Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi, Eğitim Fakültesi Okul Öncesi Eğitimi Bölümü tarafından organize edilen Sürdürülebilirlik Haftası etkinliklerinde, Sürdürülebilirlik İçin Eğitimde Dönüşümün Anahtarı: Farkındalık, İşbirliği ve Eyleme Geçme isimli etkinlik düzenlendi. 
28 Mayıs 2024 tarihinde Eğitim Fakültesi’nde gerçekleştirilen etkinliğe Temel Eğitim Bölümü Okul Öncesi Eğitimi Anabilim Dalı Öğr. Üyesi Doç. Dr. Şule Alıcı’nın öncülüğünde ve Okul Öncesi Eğitimi Bölümü 3. sınıf öğrencileri Fatma Altan, Rahile Bulut, Arzu Sultan Külüm, Tuğba Kaçuş, Dilek Çelik, Ayşe Betül Tekin, Işıl Kalaoğulları, İclal Dilara Bostancı ve Zülal Araz tarafından gerçekleştirilen etkinliğe; Üniversite Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay, Türkiye Erozyonla Mücadele, Ağaçlandırma ve Doğal Varlıkları Koruma Vakfı (TEMA) Kırşehir İl Temsilcisi Timuçin Tokmakçı, Yeşil Doğa Derneği Başkanı Gazeteci Yazar Abdulkadir Ay, akademik ve idari personel ile öğrenciler katıldı.
Etkinlik ilk olarak TEMA Kırşehir İl Temsilcisi Timuçin Tokmakçı’nın projelerini tanıtmasıyla başladı. Tokmakçı’nın ardından Yeşil Doğa Derneği Başkanı Gazeteci Yazar Abdulkadir Ay söz alarak Ortaşehir Projesini tanıttı. Konuşmasının devamında Dernek Başkanı Ay, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin eğitimde kalite çalışmalarıyla Türkiye Yükseköğrenimine öncü rol oynaması ve bunun bölgesel eğitime katkıda bulunmasından dolayı üniversitemize Yeşil Bayrak Ödülünü verdiklerini belirtti. Ay, Ortaşehir projesini de katılımcılarla paylaşarak ödülün teşvik edici olmasını temenni etti. Konuşmasının sonunda Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdulkadir Ay,  Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil ve Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Refik Balay’a Kristal Plaket ile prestijli Yeşil Bayrak ödülü takdim etti.
Yeşil Doğa Derneği Başkanı Abdulkadir Ay’ın konuşmasının ardından Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil söz alarak bu ödülü öğrenciler adına kabul ettiğini ve bu başarının öğrencilerinin çabaları sonucu olduğunu söyledi. Ortaşehir Projesinin bölgesel kalkınmaya katkısına da değinen Rektör Karahocagil, Ahilik Felsefesi ile bu tarz proje ve sivil toplum faaliyetlerinin uyum içinde olduğunu sözlerine ekledi.
Etkinlik; Okul Öncesi Anabilim Dalı 3. Sınıf Öğrencilerinin ‘Erken Çocukluk Dönemi Çevre Eğitimi Dersi’ kapsamında hazırlamış oldukları projelerin tanıtımı ve stantların gezilmesiyle son buldu. 

“Yeni eğitim yılına kadar çalışmalar yapılmalı, sorunlar çözümlenmelidir” “Yeni eğitim yılına kadar çalışmalar yapılmalı, sorunlar çözümlenmelidir”

Kaynak: (KAEÜ BÜLTEN)