Kırşehir Belediyesi’nden üniversiteye  hazırlanan öğrencilere büyük destek Kırşehir Belediyesi’nden üniversiteye hazırlanan öğrencilere büyük destek

 

Bölgesinde düzenlenen çalışmalar ve etkinlikleri yakından takip eden Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Nevşehir Hacı Bektaş-ı Veli Üniversitesinde (NEVÜ), düzenlenen “Yükseköğretimde Bilgi Sorunu Eleştiri ve Teklifler II” konulu çalıştaya katıldı.

22-23 Nisan 2024 tarihleri arasında NEVÜ Vali Şinasi Kuş Kültür ve Kongre Merkezinde gerçekleştirilen çalıştayın moderatörlüğünü üniversitemizin önceki dönem Rektörü ve Yıldız Teknik Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Rektör Karakaya yaparken çalıştayın açılış paneline, Marmara Üniversitesi Öğr. Üyesi Prof. Dr. Ömer Türker ile İstanbul Medeniyet Üniversitesi Öğr. Üyesi Doç. Dr. İbrahim Halil Üçer yaptı. Çalıştayda Türkiye Yükseköğretiminin dünden bugüne gelişimi ve ihtiyaçları tartışıldı.

Çalıştay hakkında kısa bir bilgi veren Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, bu tür etkinlik ve çalıştayların üniversitelerin gelişimine önemli katkılar sunduğunu ifade ederek üniversitelerin değişen dünyada yeniden şekillenmesinin gerekli olduğunu ifade etti.

“Yükseköğretimde Bilgi Sorunu Eleştiri ve Teklifler II” başlıklı çalıştay oturumlarında “İslam İnsanlığa Bugün Bilimlerin Gelişmesi ve Karşılaşılan Büyük Sorunların Çözümlenmesi İçin Nasıl Teklifler Sunuyor/Sunabilir”, “İlimler Tasnifi, Fakültelerin Yapısı ve Ortak Dersler” ve “Mevcut Üniversite Yapısının Tartışılması Toplum, Siyaset ve Üniversite İlişkileri” konularına değinildiğini söyleyen Rektör Karahocagil, çalıştayın başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

Çalıştay öncesi Rektör Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin’i makamında ziyaret etti. Ziyarette her iki üniversitenin ihtisas alanlarındaki projeleri hakkında fikir alışverişinde bulunularak iş birlikleri güçlendirildi. Ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getiren NEVÜ Rektörü Prof. Dr. Semih Aktekin, Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil’e teşekkür etti. (HABER MERKEZİ)