EFQM Mükemmellik Ödülü için kalite çalışmalarına hız kazandıran Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde, Dış Denetim Ekibi ile online tanışma toplantısı gerçekleştirildi.

8 Ağustos 2023 tarihinde Senato Salonunda gerçekleşen tanışma toplantısına Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Şimşek, Kalite Koordinatör Yardımcıları Doç. Dr. Gülbahar Üçler ile Ekrem Öztürk ve EFQM Modelinde 7 kriterden sorumlu başkanlar Dr. Öğr. Üyesi İsa Bahat, Dr. Öğr. Üyesi Ayşegül Turan, Dr. Öğr. Üyesi Murat Çınarlı, Dr. Öğr. Üyesi H. Didem Sağlam Altınköy, Genel Sekreter Yardımcısı CanferMemoğlu, Dış Denetim Ekibinden Hüsniye Fırat, Alev Sevinçli, Burak Erdinç, Ayşegül Çapur Çiçek, Deniz Çayır ile Yonca Çardak katıldı.

Online gerçekleşen tanışma toplantısının açılış konuşmasını Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinde, Rektörü Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil yaparak Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kalite sürecini kısaca anlattı.

8 yıldır devam eden kalite süreçlerinde önemli bir aşamaya geldiklerini dile getiren Rektör Karahocagil, EFQM Mükemmellik Ödülü için bu sürecin de başarılı bir şekilde gerçekleştirileceğine inandığını kaydetti.

“Kalite, bir sonuç değil süreçtir.” diyen Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, Ahi Evran-ı Veli’den ismini alan Kırşehir Ahi Evran Üniversitesinin kalite çalışmalarıyla Ahiliği de geleceğe taşıyan bir görev üstlendiğini sözlerine ekledi.

Üniversitemizin 2015 yılından bu yana kalite çalışmalarında önemli gelişmeler elde ettiğini de söyleyen Rektör Karahocagil, konuşmasına şöyle devam etti:

MEB'in ortaokul ve liselerde başlatacağı "ortak sınav"ın ayrıntıları netleşti MEB'in ortaokul ve liselerde başlatacağı "ortak sınav"ın ayrıntıları netleşti

“Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi kalite süreçlerinde ilk başarısını 2018 yılında tüm birimleriyle TSE Belgesi alan ilk ve tek devlet üniversitesi olmasıyla gösterdi. Ardından kalitedeki başarılı süreç üniversitemizin iki yazılım geliştirmesi ile devam etti. Bütünleşik Kalite Yönetim Sistemi (BKYS) ve Eğitimde Kalite Güvence Sistemi olan Ahi Yeterliliğe Dayalı Eğitim Projesi (AYDEP) olmak üzere bu iki yazılım hem üniversitelere hem de kurumlara model olmaya başladı. Süreç bununla da kalmayarak yine kalitede çok önemli bir yeri olan Kurumsal Akreditasyon Programına (KAP) üniversitemizin dâhil olmasıyla devam etti. Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi 2021 yılında KAP’ta 5 yıllık tam akreditasyon elde eden üniversiteler arasında yerini aldı. Kalitedeki başarılı çalışmalarımızın ardından artık yeni hedefimiz EFQM Mükemmellik Ödülüne sahip olmak.”

EFQM Mükemmellik Ödülü için çalışmalarına ara vermeden devam ettiklerini anlatan Prof. Dr. Mustafa Kasım Karahocagil, kalite çalışmalarında en başından beri sürece dâhil olan ve emek veren tüm personeline teşekkür ederek EFQM Mükemmellik Ödülü için de sürecin başarılı geçmesi temennisinde bulundu.

Rektör Karahocagil konuşmasının sonunda EFQM Mükemmellik Modelinde 7 kriterden sorumlu başkanları Dış Denetim Ekibine tanıttı.

Rektör Karahocagil’in konuşmasının ardından Dış Denetim Ekibi olan Hüsniye Fırat, Alev Sevinçli, Burak Erdinç, Ayşegül Çapur Çiçek, Deniz Çayır ve Yonca Çardak kendilerini tanıtarak saha ziyaretlerinin başarılı geçmesi temennisinde bulundular.

Dış Denetim Ekibinin ardından Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Hüseyin Şimşek söz alarak bir sunum yaptı. Şimşek sunumunda; üniversitemizin fiziki, genel ve akademik durumu hakkında bilgiler vererek kalite süreçlerinde gösterdikleri çalışmaları anlattı.

Online gerçekleşen tanışma toplantısı her iki ekibin de birbirlerine başarı temennisinde bulunmasının ardından sona erdi. (HABER MERKEZİ)