Kırşehir İl Jandarma Komutanlığı emrinde görevli personel, Kırşehir’in tarihi ve kültürel değerlerinden Kırşehir Müzesi, Ahilik Müzesi ve Neşet Ertaş Müzesi’nin gezmelerini sağladı.

Jandarma Komutanlığı emrinde bulunan görevli personelin katılımı ile 31.01.2024 tarihinde gezilen kültürel gezi ilk olarak Kırşehir Müzesi’ne gerçekleştirildi.

Tarihi M.Ö. 3000’lü yıllara dayanan Kırşehir ve çevresinde yapılan arkeolojik kazılar sonucu gün yüzüne çıkarılan birçok eserin bulunduğu ve Mayıs 2023 tarihinde yeni yerleşkesinde ziyaretçilerini bekleyen Kırşehir Müzesi’ni gezerek bilgiler alan Jandarma personeli ardından Selçuklu'dan Osmanlı'ya ve günümüze kadar ulaşan Anadolu'nun kültürel ve sosyal değerlerini barındıran ve Ahi Evran-ı Veli’nin ve etrafındaki Ahilerin ortaya koyduğu düsturlar ile esnaflığın, kardeşliğin, dayanışmanın, üretimin, yatırımın, istihdamın bu zamana kadar ulaşmasını mümkün kılan ve bu duyguları yaşatmak ve diğer nesillere aktarmak için ziyaretçileri bekleyen, 36.Ahilik Haftasında açılışı gerçekleştirilen Kırşehir Ahilik Müzesi’ni ziyaret ettiler.

Zeliha Dağ hayatını kaybetti Zeliha Dağ hayatını kaybetti

Jandarma ekipleri aynı gün abdallık kültürünün ve müzik geleneğinin son büyük temsilcisi, "Bozkırın Tezenesi" ve “Kadınlar İnsandır, Biz İnsanoğlu" felsefesini benimseyen büyük Halk Ozanı Neşet Ertaş’ın anısını yaşatmak için 2017 yılında ziyaretçilerini kabul etmeye başlayan Neşet Ertaş Müzesi’ni gezerek kültür gezisini tamamladılar. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)