Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu:

“İstiklal Gazimiz Salih Güner’in adını Kırşehir’de yaşatacağız”

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Ağustos 2023 tarihinde Kurtuluş Savaşına katılan ve aralarında Kırşehirli Salih Güner'in de bulunduğu 4 İstiklal Gazisi mirasçılarına İstiklal Madalya verilmesi kararının ardından gazilerimizin geride kalan ailelerine madalyaları “Gaziler Günü” törenlerinde verildi. 

"Kırşehir Çiğdem" Gazetesi’nin kurucusu Şevket Güner ile İmtiyaz Sahibi Salih Güner'in dedesi olan Kırşehirli İstiklal Gazisi Salih Güner'in ismi Kırşehir’de yaşatılacak.

Kırşehir Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “Kurtuluş Savaşı'nda verdiği hizmetlerden dolayı İstiklal Madalyası’na layık görülen Kırşehirli İstiklal Gazimiz Salih Güner’e Allah’tan rahmet diliyorum. 1918-1924 arasında memleketin her tarafında genci yaşlısı, kadını erkeği, okumuşu okumamışı 7'den 70'e binlerce insan ortak bir amaç uğruna mücadele verdi bu topraklarda. Bağımsızlık, işgal edilmiş bir devletin insanlarıydı onlar ve bu işgale karşı Gazi Mustafa Kemal Atatürk'ün liderliğinde, büyük bir savaşın saflarında herkes elinden geleni yaptı ve vatanı kurtardılar, Cumhuriyeti kurdular. Sonra da birçoğu İstiklal Madalyası ile taltif edildi. O madalyalı insanların arasından birçoğu bugün aramızda değil. Hatta çocukları bile aramızda değil. Ama onların izinden yürüyen evlatları ve torunları onların kurup kendilerine emanet edilen bu toprakları sonsuza kadar koruyacak ve kurdukları cumhuriyeti daha iyi noktalara getirmek için sonuna kadar uğraş vereceklerdir. .

Kırşehir’de araç sayısı  77 bin 303’e yükseldi Kırşehir’de araç sayısı 77 bin 303’e yükseldi

“Elbette Kırşehir Belediyesi olarak şehitlerimize, gazilerimize ve onların ailelerine her türlü katkıyı ve desteği verip, onları koruyup, yaşatacağız. İnşallah önümüzdeki günlerde Kırşehirli İstiklal Madalyası Gazimiz Salih Güner’in ismini Kırşehir’de uygun gördüğümüz bir yere vererek yaşatacağız.

 “Milletinin ve Devletinin hürriyet ve bağımsızlığı uğrunda canlarını vererek, bu toprakları bize vatan yapan kahraman şehitlerimizi, bir kez daha minnetle anıyorum. Bu vesile ile bugün aramızda olan İstiklal Madalyası gazimiz merhum Salih Güner’in de ruhu şad, mekânı cennet olsun.” (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)