Memleket Partisi Kırşehir İl Başkanı Gülay Baltalık:

 

“İŞÇİ SEFALET ÜCRETİNE MAHKÛM EDİLMİŞTİR!”

 

Memleket Partisi Kırşehir İl Başkanı Gülay Baltalık, asgari ücretin 8 bin 506 lira olmasını değerlendirdi.

Petlas'tan 360 milyon dolarlıkyeni fabrika yatırımı Petlas'tan 360 milyon dolarlıkyeni fabrika yatırımı

Yeni asgari ücretin 2 ayda erimemesi için akılcı ekonomi politikalarına dönülmesini ve Türk milletine daha büyük bir kaos yaşatılmaması gerektiğini belirten Başkan Gülay Baltalık, yaptığı açıklamada şunları ifade etti:

“Vatandaşlarımızın alım gücü her geçen gün daha fazla düşerken, açlık ve sefalet adeta milletimizin kaderi yapılmak istenirken, her bir vatandaşımız pahalılık altında ezilirken her gün iktidar tarafından çizilen tozpembe tabloları dinlemeye devam ediyoruz.  Sadece bir yılda her kaleme yüzde 300’den fazla zam gelinen bir ülkede asgari ücrete verilen yüzde 54’lük zammın bir başarı gibi gösterilmesi işçilerin alın terine saygısızlıktır. Enflasyon altında ezilen milyonların talepleri belirlenen 8 bin 506 liralık ücretle yok sayılırken, milyonlarca işçi yine insanca yaşayacakları bir ücret yerine sefalet ücretine mahkûm edilmiştir.

Şunu açık bir şekilde ifade etmeliyim ki, yargının siyasallaştığı, adalete olan güvenin yok olduğu, hukukun muhalefete karşı bir tehdit unsuru yapıldığı bir ortamda gelişmiş ve refah bir ekonomiden bahsetmek mümkün değildir.

“Hiçbir vatandaşımızın umutlarını yeşertmeyen, hiç kimseyi sevindirmeyen asgari ücret açıklaması da çizilen bu pembe tablolardan bir tanesidir.

Kesin olarak belirtmeliyim ki, vatandaşlarımızın alım gücünü yükseltmeden, yaşadığımız hayat pahalılığına dur demeden, siyasallaşan yargının bağımsızlığını yeniden tesis etmeden, demokratik hukuk devlet kurallarını yerine getirmeden açıklanan her asgari ücret, sefalet ücreti olmaya devam edecektir!

“Türkiye’nin en büyük sorunu şüphesiz hiperenflasyon sarmalına girmiş olmamızdır. Hükümet, bilim dışı politikalarıyla ülkemizi hiperenflasyona, halkımızı da açlık sınırında yaşamaya ve mecbur bırakmaya devam etmektedir.

“Son zamanlarda tüm ülkemizde olduğu gibi şehrimizde de yaşanan ahlak dışı çirkin hadiselerin temelinde de enflasyon canavarının yattığı acı bir gerçekken, şüphesiz tüm bu çirkinliklerin temelini de enflasyonun oluşturduğu yokluk belası çekmektedir. İktidarın Ahiler kenti Kırşehir’de yaşanan bu ahlak dışı olaylar karşısında adeta “Hacıvat-Karagöz” oyununu seyreder gibi sessiz kalması da aşikardır.

“Buradan açıkça hükümete sesleniyorum, beceriksiz politikalarınızın sorumluluğunu ne işçimize, ne de işverenlerimize yükleyemezsiniz. Yarattığınız ekonomik krizin sebebi işverenler olmadığı gibi üretim ekonomisinden uzaklaşıp tamamen dışa bağlı ekonomi politikanızdır. Asgari ücretin 2 ayda erimemesi için akılcı ekonomi politikalarına dönülmeli ve Türk milletine daha büyük bir kaos yaşatılmamalıdır.” (HABER MERKEZİ)