2024-2025 öğretim yılı için yükseköğretim programlarına alınacak öğrencilerin seçimi ve tercihlerine göre yerleştirilebilmeleri amacıyla, Ölçme, Seçme ve Yerleştirme Merkezi (ÖSYM) tarafından Yükseköğretim Kurumları Sınavı (YKS)  Cumartesi ve Pazar günü tüm yurtta olduğu gibi Kırşehir’de de yapılacak.

Edinilen bilgiye göre, YKS, 3 oturumlu bir sınavdın YKS'ye başvuran tüm adayların, Temel Yeterlilik Testine (TYT) katılmaları zorunlu, diğer oturumlar ise isteğe bağlı.  Kırşehir il genelinde sınava girecek aday sayısı 9 bin 319 olarak açıklandı.

8 Haziran Cumartesi günü yapılacak TYT sınavı 33 binada ve 527 salonda yapılacak ve sınav saat 10:15'de başlayıp 165 dakika sürecek. I. Oturum Temel Yeterlilik Testine (TYT) 9.319 aday ve 1.166 görevli ile gerçekleştirilecek.

9 Haziran Pazar günü saat 10:15'de başlayıp 180 dakika sürecek olan 2. Oturum Alan Yeterlilik Testlerine (AYT) 5.971 aday ve 704 görevli ile yapılacak.  Öğleden sonra saat 15:45'de başlayıp 120 dakika sürecek olan 3. Oturum Yabancı Dil Testi (YDT) 427 aday ve 63 görevli katılımıyla gerçekleştirilecek.

8 Haziran Cumartesi günü yapılacak TYT sınavı 33 binada ve 527 salonda,  9 Haziran Pazar günü yapılacak AYT sınavı 20 binada ve 311 salonda, 9 Haziran Pazar Öğleden sonra yapılacak YDT sınavı 4 binada ve 19 salonda yapılacak.

ÖSYM tarafından yayımlanan "Adayların ve Görevlilerin Sınav Binalarına Giriş Koşullarına İlişkin Yönetmelik" hükümleri uyarınca sınav sabahı adaylar kimlik kontrolleri yapılıp güvenlik kontrolünden geçtikten sonra binalara alınacaklar. Sınav binalarına, yanında sadece Sınava Giriş Belgesi ile nüfus cüzdanı (veya süresi geçerli pasaport) olan adaylar alınacak.

Adayların sınava gelirken dikkat etmeleri gereken hususlar bulunduğunu belirten yetkililer, sınav binasına en geç sınav başlama saatinden 15 dakika öncesinde giriş yapılması gerektiğinden adayların bu kurala dikkat etmelerini istediler. 

KAEÜ ev sahipliğinde Kırşehir hayvancılığı masaya yatırıldı KAEÜ ev sahipliğinde Kırşehir hayvancılığı masaya yatırıldı

 

Muhabir: FAHRETTİN TOKER