Kırşehir il genelinde 26 Kasım 2023 Pazar günü, zaman zaman saatte hızı 100 km/sa’yı aşan rüzgâr ve fırtına nedeniyle birçok yerde maddi hazara neden oldu.

Kırşehir Valiliği’nden yapılan tespitlere göre, Pazar günü oynanan Kırşehirspor-Serik Belediyespor maçı öncesi Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğüne ait Aşıkpaşa Kapalı Spor salonunun çatısı uçtu. Olayda maddi zarar meydana gelmiş, herhangi bir yaralanma ve can kaybı olmamıştır. Alanda ve çevresinde gerekli güvenlik tedbirleri alınmış, ekiplerimiz tarafından gerekli çalışmalar yürütülüyor.

Ayrıca rüzgar ve fırtına nedeniyle Kırşehir-Ankara güzergahında bazı trafik levhaları ve ağaçlar devrildi,  Jandarma uygulama noktası yakınında rüzgâr nedeniyle sökülen ağaçlar yola savruldu, MEDAŞ devrilen elektrik direklerine müdahale etti.

BAŞKAN EKİCİOĞLU HALKLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR BAŞKAN EKİCİOĞLU HALKLA BULUŞMAYA DEVAM EDİYOR

Kırşehir Ahi Evran Üniversitesi Kongre Merkezinin çatısının bir bölümünde hasar meydana gelirken, ilimiz Merkez Kuşdilli Mahallesindeki Güvercinlik Camii’nin minaresi yıkıldı.

İlimiz genelinde toplam 20 adet ağaç devrilirken, il merkezindeki bir sitenin çatısındaki malzemeler savrularak yola düştü. Kırşehir Polis Evinde rüzgâr nedeniyle cam kırıkları meydana geldi. İl Merkezindeki 1 adet mandıranın çatısında zarar oldu.  Kırşehir Sosyal Bilimler Lisesi ile Kırşehir Kılıçözü Sanayi Sitesi içerisinde 3 iş yerinin çatısı kısmen zarar gördü. 

Polis uygulama noktasındaki konteyner çatısının sacı uçarken, Çiçekdağı ilçesine bağlı Beşikli Köyü merkez camii ile Hacıselimli Köyü Camiisinin minaresinde ve girişinde şiddetli rüzgâr sebebiyle hasar oluştu.

Kaman OSB’de yapımı henüz tamamlanmayan bir işletmenin çatısı fırtına nedeniyle hasar alırken,  yine, Kaman ilçesinde MEDAŞ elektrik trafosunda arıza meydana geldi.  Kaman Borsa İstanbul Fen Lisesine ait spor salonunun çatısı uçtu.  Akpınar İlçesi sınırları içerisinde yer alan bir kavşakta trafik ışıkları devrilmiş ve gerekli önlemler alınırken, Akpınar ilçemize bağlı, Alişar Köyünde kavak ağacının yıkılması sonucunda bir evin çatısı zarar gördü, çatıdan düşen taş parçaları bir aracın üzerine düşerek hasar neden oldu.

Rüzgar ve fırtına dolayısıyla Kırşehir il genelinde bazı köylerde ve mandıralarda ufak çaplı çatı uçmaları ve ağaç yıkımları oldu. Fırtına nedeniyle hasar gören yerlerden 112 Acil Çağrı Merkezine gelen ihbar sayısı 40 oldu.

İlimiz merkezde ve ilçelerimizde yaşanan bu olaylarda dolayı herhangi bir yaralanma ve can kaybı yaşanmazken, 112, AFAD, karayolları ve diğer ilgili tüm ekipler her türlü tedbirleri aldı ve yaşanan sorunları kısa sürede çözümlemek içtin yoğun çaba harcadı. (HABER MERKEZİ)

 

Akpınar Hacı Selimli Cami