Kırşehir yeni sezonda BAL'da iki takımla temsil edilecek...

Kırşehir yeni sezonda BAL'da iki takımla temsil edilecek...


Mucur Yabanlıspor ile Yeşil Kamanspor 2020-2021 futbol sezonunda BAL’da mücadele edecek

Dünyayı ve ülkemizi etkileyen koronavirüs salgınının ardından Futbol Federasyonu bölgesel Amatör Ligi durdurup Spor Toto Bölgesel Amatör Ligi’nde düşmenin kaldırdıktan sonra Kırşehir şampiyonu olan Yeşil Kamanspor ile ligde kalan Yabanlıspor yeni sezonda Kırşehir’i temsil edecek.
Yeşil Kamanspor’un Bölgesel Amatör Lige terfi etmesiyle birlikte yarı profesyonel ligdeki takım sayısı Yabanlıspor ile birlikte 2’ye yükseldi. Yeni sezonda Bölgesel Amatör Ligde Yabanlıspor ve Yeşil Kamanspor temsilcimiz olacak. Ankara ya da Akdeniz grubu diye tabir edilen gruplarda yer alacak takımlardan sezon sonunda sıralaması ne olursa olsun altta olan direkt küme düşecek.
Kırşehir, Bölgesel Amatör Ligde en son 2011-12 sezonunda Kırşehirspor ve Şirin Kırşehirspor olmak üzere yine 2 takımla temsil edilmişti.
Türkiye Futbol Federasyonu Amatör İşle Kurulu Başkanı Ali Düşmez yaptığı açıklamada: “Futbol il Temsilcilerimizin Dikkatine Bilindiği gibi TFF Yönetim Kurulumuz, 2019-2020 sezonunda Kovid-19 nedeniyle maçları durdurulan Bölgesel Amatör Lig ile ilgili olarak 11 grubun birincisi ile grup birincileriyle 3 puan aralığında olan takımın TFF 3.Ligine alınmasına karar vermiştir.
BAL ile ilgili alınan diğer kararda, “2019/2020 Sezonunda BAL'dan AFDK kararı ile bir alt lige düşürülen 4 (dört) takım hariç hiçbir takıma küme düşme uygulaması yapılmayacaktır. 2019-2020 Sezonu BAL Statüsündeki hükümlere uygun olarak BAL takımları ile baraj müsabakası oynama hakkı elde eden yerel lig takımları arasında baraj müsabakası oynanmayacaktır. BAL takımları BAL'da kalmaya devam edecek, yerel lig takımları da direkt BAL'a çıkacaklardır. 81 ilimizdeki en üst yerel liglerden BAL'a yükselme ile ilgili olarak EK:1'de ligleri yarım kalan en üst yerel liglerle ilgili illerin statülerine göre belirlenen esaslar ve EK:2'de bu esaslar doğrultusunda yerel ligden BAL'a çıkacak takım sayıları ve takım isimleri, bulunmaktadır. Bilgilerinizi rica eder, 2020-2021 sezonunda BAL'da yer alacak tüm kulüplerimize başarılar dilerim” ifadelerini kullandı.
EN ÜST YEREL AMATÖR LÍGLERDE KOVD-19 NEDENİYLE MAÇLARI DURDURULAN İLLERİN STATÜLERINE GÖRE BAL'A YÜKSELME ESASLARI
1) Kovid-19 Yasakları Başlamadan Önce Ligi Sonuçlanan ve Lig Birincilerinin Direkt BAL'a çıktığı iller: (5 il) Artvin, Çankırı, Kırşehir, Tokat, Șanlıurfa, 2-) Lig Devam Ederken Yasakların Başlaması Nedeniyle Ligi Yarım Kalan ve Play- Off’ları Olmayan iller ile Play-Off’ları Olan Ama Yasaklar Başladığında Ligi Bitmemiş Olan iller: (40 il) Afyon, Amasya, Ankara, Antalya, Bilecik, Bursa, Çanakkale, Çorum, Denızli, Diyarbakır, Edirne, Elazığ, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Gümuşhane, Hakkari, Isparta, Kastamonu, Kayseri, Kırklareli, Konya, Kütahya, Manisa, Mardin, muğla, Sakarya, Samsun, Siirt, Sinop, Tekirdağ, Tunceli, Zonguldak, Bayburt, Kırıkkale, Șırnak, Bartın, Yalova, Kilis, Osmaniye.
BU KATEGORİDEKİ İLLERLE İLGİ ESASLAR
a-Ligin yarım kaldığı andaki puan cetveline göre puan üstünlüğü olan takım BAL'a çıkar. BAL'a çıkacak takım sayısı birden fazla ise puan üstünlüğü sıralamasına göre takımlar BAL'a çıkar.
b-Ligin yarım kaldığı anda birincilik konumunda aynı puana sahip iki takım varsa bu iki takımın kendi aralarında oynadıkları maçlardaki puan üstünlüğüne bakılmaksızın eşit puanlı iki takım arasında BAL'a çıkma kurası çekili.
3-) Ligi Sonuçlanan, Statülerine Göre Tek Devreli Lig Usulü, çift Devreli Lig Usulü, veya Eleme Usulü Oynanacak Play-Off Maçları Henüz Başlamadan Müsabakaları Durdurulan iller: (15 iL), Adana, Adıyaman, Ağrı, Balıkesir, Bitlis, Erzincan, Giresun, İzmir, Malatya, Nevşehir, Niğde, Ordu, Karaman, Batman, Karabük.
BU KATEGORİDEKİ İLLERLE İLGİLİ ESASLARA
Lig tamamlandı ve sonrasında ister tek devreli, ister çift devreli, ister eleme usulü olsun Play-Off maçları oynanmadığı için tamamlanmış liglerdeki puan, durumuna göre karar verilecek. Tamamlanmış ligdeki puan cetveline göre puan, üstünlüğü olan takım BAL'a çıkar. BAL'a çıkacak takım sayısı birden fazla ise puan, üstünlüğü sıralamasına göre takımlar BAL'a çıkar.
B) Tamamlanmış liglerde grup sayisi iki veya daha fazla ise gruplarda puan, üstünlüğü olan lider takımlar arasında kura çekilir. Kura çekiminde çıkan takım BAL'a yükselir. Şayet gruplardan birinde puanları eşit iki ayrı takım varsa, öncelikle bu gruptaki eşit puanlı takımlar arasında kura çekimi yapılır. Kurada çıkan takım ile diğer grubun birincisi arasında tekrar bir kura çekilerek BAL'a çıkacak takım belirlenir,
C) Eleme usulü müsabakalarda karar verilirken çeyrek veya yarı final maçlar oynanmadıysa, tamamlanmış ligdeki puan cetveline göre karar verilir. Sadece, final maçı oynanmadaysa final maçı oynayacak iki takım arasında kura çekilir. Kurada çıkan takım BAL'a çıkar.
4-) Play-Off Müsabakaları Tek Devreli veya çift Devreli Lig Usulüne Göre, Oynanırken Maçları Durdurulan iller: (21 il) Aydın, Bingöl, Bolu, Burdur, Hatay, Mersin, İstanbul, Kahramanmaraş, Kocaeli, Kars, Muş, Rize, Sivas, Trabzon, Uşak, Van, Yozgat, Aksaray, Ardahan, Iğdır, Düzce.
BU KATEGORİDEKİ İLLERLE İLGİLİ ESASLAR
Bu kategorideki illerin ligleri tamamlanmış ve Play-Off'a çıkan takımlar belirlenip, Play-Off’lar tek devreli veya çift devreli lig ve puan usulüne göre oynandığı gibi, eleme usulü oynanan Play-Off’lar da vardı.
a) Play-Off’lar tek devreli veya çift devreli oynanıyor ve müsabakaların yarısı, veya yarıdan fazlası oynandıysa, Play-Off’ların yarım kaldığı andaki puan durumuna göre BAL'a çıkacak takımlar hakkında karar verilir. b) Play-Off’lar tek devreli veya çift devreli oynanıyor ve müsabakaların yarıdan azı oynandıysa, tamamlanmış olan lige dönülür ve ligdeki puan durumuna göre 3. maddedeki ilkeler doğrultusunda BAL'a çıkacak takım, hakkında karar verilir.
2 ve daha fazla grup birincileri arasında kura çekilecek iller arasından 2019-2020 sezonu faal kulüp sayısı 30 ve üstünde olan illerde BAL'a çıkacak takım sayısı (+1) arttırılmıştır.
EN ÜST YEREL LIGLERDE KÜME DÜŞMEDEN üst amatör ligi Süper Amatör olan illerde 1.Amatöre, en üst amatör ligi 1. Amatör olan illerde 2. Amatöre düşmelerde ligden çekilen, Disiplin Kurulu kararıyla ligden ihraç edilen takımlar küme düşmüş sayılacaktır. Bunların dışında, küme düşme uygulaması yapılmayacaktır.
KURA ÇEKİMİ YAPILACAK İLLERDE UYGULAMA
Kura çekimi ilgili kulüplerle görüşülerek en geç bir hafta içinde yapılacaktır. Kura çekimine ilgili kulüplerin yetkili yöneticileri, ASKF Başkanı ve Futbol İI Temsilcisi mutlaka katılacaktır. Kulüplerden birinin yazılı talebi halinde kura çekimi NOTER huzurunda, yapılacaktır. Bu konu ASKF tarafından çözülecektir. Kura çekimi sonucu bir tutanak ile yazılı hale getirilip, ilgili kişilerce imzalanarak TFF Amatör işler Müdürlüğüne gönderilecek. (HABER: SALİH GÜNER)
Güncelleme Tarihi: 17 Ağustos 2020, 16:30
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER