Çiçekdağı’nın içmesuyu sorunu ortadan kalkıyor

Çiçekdağı’nın içmesuyu  sorunu ortadan kalkıyor

    DSİ (Devlet Su İşleri) Kırşehir iline yaptığı yatırımlarla illerimizin mümbit topraklarını su ile buluşturmaya, vatandaşlarımıza içme ve kullanma suyu temin etmeye ve derelerdeki taşkın riskini azaltmaya devam ediyor. 
    Kırşehir ili ve ilçelerinde son dönemde yapılan su yapılarının artması bölgedeki tarımsal faaliyetlerin gelişmesinde de önemli rol oynadığını belirten “DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “DSİ olarak son yıllarda modern sulama projelerini geliştirerek uygulamaya koyuyoruz. Modern sulama ile tarımda sağlanan verim artışları, üretim deseninin çeşitlenmesi, çiftçi gelirlerinde doğrudan ve dolaylı artışa neden oluyor. Bu durum bir yandan kırsal kalkınmanın hedeflerinden olan yoksulluğun azaltılması amacına hizmet ediyor bir taraftan da yaşam standardını yükselttiği için göçü önlüyor” dedi.    Kırşehir Çiçekdağı İçmesuyu İsale Hattı 1. Kısım inşaat çalışmalarının başladığını açıklayan DSİ Genel Müdürü Kaya Yıldız, “Çiçekdağı ilçesi ve Köseli beldesinin artan su ihtiyacını karşılamak üzere Musabeyli Cemil Çiçek Barajından alınacak suyun yaklaşık 19 km’lik hat ile iletilerek yılda 830.000 m³/yıl içmesuyu temini için çalışmalar başlamıştır” diye görüş bildirdi.
    İçmesuyu hattının spiral çelik boru olduğunu, selülozik kaynak ve bazit elektrot kaynak ile birleştirmenin yapıldığını ve fiziki gerçekleşme seviyesinin yüzde 8 olduğunu ifade eden Genel Müdür Yıldız, “İş kapsamında 1000 m³ ve 500 m³ içmesuyu deposu ve sanat yapıları imal edilecektir. 
    Kırşehir Çiçekdağı ilçesi ve Köseli beldesi halkına yaşamsal olarak en kaliteli suyun verilmesi hususunda çalışmalar tüm hızla devam etmektedir” dedi. 
(HABER MERKEZİ)

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ufuk DİNLER
Ufuk DİNLER - 4 ay Önce

Peki Çiçekdağın'ın Köylerinin su sorunu ne zaman çözülecek Hacı Hasanlı gibi pek çok köyün su sorunu halen devam ediyor.

SIRADAKİ HABER