Kırşehir Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa İlmeç, Koordinasyon ve Tarımsal Veriler Şube Müdürü ile birlikte beraber Akpınar ilçesine giderek buradaki üreticileri ziyaret etti.

Önce ilçede bulunan tohum işletmesini ziyaret eden İl Müdürü Mustafa İlmeç, üreticilerden işletme ile alakalı bilgiler aldı. Daha sonra kadın çiftçilerden Tülay Aydın’a ait serada incelemelerde bulundu.

Kaman'da ihtiyaç sahiplerinden 10 tona kadar içme suyundan ücret alınmayacak Kaman'da ihtiyaç sahiplerinden 10 tona kadar içme suyundan ücret alınmayacak

 Son olarak ilçede bulanan tarım arazilerinde fenolojik gözlemde bulunan İl Müdürü İlmeç tüm üreticilere bereketli sezonlar diledi.

Bu arada il genelinde hasadın devam ettiğini belirten İl Müdürü İlmeç, çiftçileri bir kez daha anız yapmamaları konusunda uyardı.

Anız yangınlarının toprak içerisindeki faydalı canlıların ve topraktaki organik maddenin yanarak yok olmasına neden olduğuna dikkat çeken İlmez, “Toprak organik maddesi yok edildiğinden, toprak verimliliği azalır, canlılarının beslenme ortamı yok edilir. Anız, toprak içinde kalan bitki kökü, nadasa bırakılmaksızın ekilen tarla, mısır sapı, biçilmeden toprakta kalan saplar, tarla sınırındaki otlar, biçilen ekinin tarlada kalan sapına verilen addır. Hububat hasadından sonra, kısa sürede toprak hazırlığını tamamlamak, toprak işlemede kolaylık sağlamak, hastalık ve zararlılarla mücadele edilmesi, yabancı ot kontrolü, bitki artıklarını en ucuz maliyetle ortadan kaldırmak, hasat sonrası artıkların ekonomik bir değer taşımadığı düşünceleri ile çoğu zaman bir alışkanlık haline geldiği için yasak olduğu halde, anız yakma olaylarıyla karşılaşılmaktadır. Anızın yakılması orman yangınları, telefon ve enerji iletim hatlarının yanması, sis oluşumu nedeniyle çeşitli trafik kazalarına yol açması, hasat edilmemiş komşu tarlalara yangın sıçraması, yakın köylerdeki hayvan barınaklarının ve yerleşim birimlerinin yanması gibi birçok riskleri ortaya çıkarmaktadır. Anız yakma sonucunda çıkan yangınlar, her yıl milyarlarca liralık maddi zararlara neden olmaktadır. Çiftçilerimizi bir kez daha anız yakmamaları konusunda uyarıyoruz” ifadelerini kullandı. 

Muhabir: FAHRETTİN TOKER