KIRŞEHİR’İN Kaman ilçesi sınırlarındaki Hirfanlı Ahi Evran Gençlik Kampı’na yapılacak yatırımlarla katılımcı kapasitesi geçtiğimiz yılların üstüne çıkarılacak.

Hirfanlı Ahi Evran Gençlik Kampı’nın kapasitesi iki katından fazlasına çıkarılarak, daha çok genci ağırlaması sağlanacak. Kaman Gençlik Merkezi’ni ziyaret eden Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin açıklamada, Kaman ilçesi sınırlarındaki Hirfanlı Ahi Evran Gençlik Kampı’nın Gençlik ve Spor Bakanlığının Türkiye genelinde önemli tesislerinden olduğunu söyledi.

Yaz ve kış kamplarında binlerce gencin sportif, kültürel ve değerler eğitimi aldığını ifade eden İl Müdürü Şahin, Gençlik ve Spor Bakanı Osman Aşkın Bak’ın da burayı ziyaret ederek incelemede bulunduğunu, bazı eksiklerin giderilmesi için proje sunduklarını belirtti.

Doğa ile iç içe olan bu tesisin kapasitesinin artırılmasına yönelik çalışmaların da yapılacağını anlatan Kırşehir Gençlik ve Spor İl Müdürü Numan Nafiz Şahin, şöyle konuştu: “Bakanımıza sunduğumuz çok amaçlı salon, portatif havuz ve 52 lojmanın bakımı ve onarımı ile ilgili istediğimiz ödeneğe olumlu bakıldı. Biz de buna istinaden ödenek yazımızı Spor Toto Genel Müdürlüğüne yazdık. İstediğimiz ödeneği alamadık ama eksik kalan kısmı da Kırşehir İl Özel İdaresi tarafından ödeneceğine dair taahhüdümüzü de yine Bakanlığımıza bildirdik. Mevcut 52 lojmanın da bakımını ve tamiratını yaptıktan sonra kamp kapasitemiz 312’den 750’ye ulaşacak. Bu sayede daha fazla gence hizmet vereceğiz. Hirfanlı Ahi Evran Gençlik Kampı’nda yeni aktiviteler için de çalışma yaptıklarını aktararak, inşa edilecek iskele sayesinde gençlere vapur turu düzenlemeyi hedefliyoruz”

YEŞİL (DOĞA) KAMP: KIRŞEHİR AHİ EVRAN GENÇLİK KAMPI

Kapasitesi 264 kişilik kamp bungalov evler ve 2 katlı misafirhaneden ve 78 odadan oluşuyor. Kampta etkinlik olarak ; El Sanatları, Tiyatro, Müzik, Halk Oyunları, Yapay Tırmanış, Oryantring, Paintball, Doğa Yürüyüşü, Satranç, Kano, Badminton, Voleybol, Futbol, Tenis, Okçuluk gibi faaliyetler yapılıyor. Kampta gençlerin kişisel gelişimi için ;zararlı alışkanlıklar konusunda bilgilendirme eğitimi, Sosyal sorumluluk ve gönüllü çalışmalar, Etik ve insani değerler eğitimi, önemli şahsiyetlerin hayatları ve eserlerinin tanıtımı konularında bilgilendirmeler yapılıyor.

Gençlerden, kişisel giysileri (şapka, kazak, mont, eşofman, gözlük, şort, havlu, terlik v.b.) ile temizlik malzemelerini beraberinde getirmesi isteniyor. Gece ve gündüz ısı farklılığı çok olacağından (gündüz sıcak-gece serin) ikilim koşuluna ve yağmura uygun kıyafetlerin getirilmesi öneriliyor. Doğa yürüyüşleri ve diğer aktiviteler için küçük sırt çantası, el feneri getirilmesi talep ediliyor. Kampta gece-gündüz sıcaklık farkı yüksek oluyor. Ortalama sıcaklıklar; gündüz: 20-25 gece: 5-10 derece.

Kırşehir’ in Kaman ilçesinde bulunan Hirfanlı Barajındaki ‘Ahi Evran Gençlik Kampı’ alanında 2017 yılı Gençlik Kampları kapsamında, Gençlik ve Spor Bakanlığı ve Milli Eğitim Bakanlığı arasında imzalanan protokol ile ‘Gençlik Kampları’ etkinliği düzenlenecek. Kamp boyunca, gençlere yönelik olarak paintball, okçuluk, halk oyunları, tiyatro gibi aktiviteler yapılarak kamp döneminin çok daha keyifli geçirilmesi sağlanacak.

Gençlik ve Spor Bakanlığı ile Milli Eğitim Bakanlığı arasında yapılan protokole istinaden Milli Eğitim Bakanlığı’ na ait tesisler okul dışı zamanlarda Gençlik ve Spor Bakanlığı faaliyetlerinde kullanılıyor. Bunun yanı sıra Gençlik ve Spor Bakanlığı insan kaynağı ve tesisleri de Milli Eğitim Bakanlığı’ nın faaliyetlerinde kullanılıyor. Protokolle, öğrencilerin sportif, sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda bilgi, beceri ve yeteneklerinin ortaya çıkarılması ve desteklenmesi hedefleniyor. Bu kapsamda kendi inancı ve deneyimleri doğrultusunda topluma değer katacak bir gençlik için, Gençlik ve Spor Bakanlığı Gençlik Hizmetleri Genel Müdürlüğünce Türkiye genelinde düzenlenen gençlik kampı etkinliğinde gençler; çeşitli sosyal, kültürel ve sportif faaliyetler ile unutamayacakları bir kamp dönemi yaşayacak.

Kırşehirspor yöneticileri  daha ne kadar bekleyecek? Kırşehirspor yöneticileri daha ne kadar bekleyecek?

KAMPI FAALİYETLERİ

Kırşehir’ in Kaman ilçesinde Hirfanlı Barajı bölgesinde bulunan Ahi Evran Gençlik Kampı’nda; binicilik, futbol, voleybol, basketbol, matrak, ok atma, masa tenisi, langırt, bisiklet, paintbol, kano gibi sportif faaliyetleri yapma imkanı bulan gençler, çevre illere düzenlenen gezilere katılırken izci kampı sayesinde doğa ile iç içe yaşıyor.

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından görevlendirilen personeller, düzenlenen kamplarda görev yapıyor. Birçok imkan sunulan Ahi Evran Gençlik Kampı’nda öğrenciler, Kuran-ı Kerim ve siyer dersleri ile hadis okuma saatlerinin yansıra farklı birçok branş da spor yapma fırsatı yakalıyor. Sosyal, kültürel ve sanatsal alanlarda birçok faaliyette bulunan gençlere Ahilik Araştırma Merkezi (AKAM) Müdürü Öğretim Üyesi Kazım Ceylan tarafından erkek gruplara Ahi Evran ve Ahilik hakkında kız gruplara ise Fatma Bacı ve Bacıyan-ı Rum teşkilatları hakkında bilgiler veriliyor. Kampta eğlenceli aktiviteler, yeterli güvenlik önlemleri alındıktan sonra uzman eğitmenler tarafından kampa gelen gençlere sunuluyor. Kamp alanında Kırşehir Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü (GHSİM) tarafından açılan halkın gözünden ’15 Temmuz Demokrasi Bayramı Fotoğraf Sergisi’ de gençlerden büyük ilgi görüyor. Kampın bulunduğu yöre kültürünü daha yakından görmeleri için Kırşehir’ in tarihi ve turistik mekanları gezdirilen gençlere izci kampında doğal hayatı yaşama olanağı sağlanıyor. Ayrıca kamp boyunca gerçekleştirilen sohbet programlarında öğrencilere sosyal bir ortam yaratılırken kitap okuma etkinliklerinde gençlerin bilgi birikiminin arttırılması amaçlanıyor. Birçok faaliyetle yaz tatilini güzel ve eğlenceli geçiren gençler mutlu bir şekilde evlerine dönüyor.

Muhabir: Fahrettin Toker