Türk milletinin en eski geleneklerinden birisi olan, baharın gelmesi, doğanın canlanması, bolluk, bereket olması için yaklaşık 5 bin yıldır kutlanan ve halk arasında kışın sona erip bahar mevsiminin başladığı gün olarak bilinen Hıdırellez, yarın Kırşehir İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü'nce organize edilen program çerçevesinde kutlanacak.

Hızır ve İlyas Peygamberlerin ölümsüz olduklarına inanılarak her yıl buluştukları ve o gün tutulan dileklerin kabul edildiği var sayılarak kutlanan Hıdırellez Kültür Bahar Bayramı dolayısıyla Kırşehir Kültür ve Turizm İl Müdürlüğü bir açıklama yaptı.

Açıklamada Hıdırellezin tarihi ve önemine dikkat çekilerek şu ifadelere yer verildi:

Kırşehirli hemşehrimiz, Teftiş Kurulu Başkanlığı'na getirildi Kırşehirli hemşehrimiz, Teftiş Kurulu Başkanlığı'na getirildi

“Hıdırellez, Hızır ve İlyâs isimlerinin halk ağzında aldığı şekil olup kökü İslâm öncesi eski Orta Asya, Ortadoğu ve Anadolu yaz bayramlarına dayanmakta olup ortak bir heyecan ve kültürle yüzyıllardır kutlanmaktadır. Hıdırellez, Hızır ve İlyas peygamberlerinin darda kalanlara yardım etmek amacıyla yılda bir defa bir araya geldikleri gün olarak kabul edilmektedir. Hızır peygamberin insanlara şifa, sağlık, uğur getirdiği dolayısıyla tabiattaki diriliş, uyanış ve canlılığın insana yansıması olduğu düşünülmektedir. Bu yüzden halk arasında her yıl 6 Mayıs günü Hıdırellez olarak kutlanmaktadır. Ayrıca 6 Mayıs yaz mevsiminin başlangıç tarihi sayılmaktadır.

“Hıdırellez bolluk ve bereketi simgelemekte, su ve yeşillik kavramları öne çıkmaktadır. Yapılan merasimler ise dört başlıkta toplanabilir: Şifa ve sağlık için yapılan merasimler, bereket ve bolluk için yapılan merasimler, mal, mülk, mevki ve servet için yapılan merasimler ile kısmet ve talih açmak için yapılan merasimler.

Örneğin, şifa için kır çiçeklerinin kaynatılıp suyunun içilmesi, Hızır’ın yeryüzünde dolaştığı ve dokunduğu herşeye bereket getireceğine inanıldığından evlerdeki yiyecek ve içeceklerin ağızının açık bırakılması, dileklerin bir kağıda yazılarak gül ağacının dibine konulması gibi...

“Darda kalanların darına yetişen Hızır ile denizlerin sultanı İlyas’ın buluştuğu, ab-ı hayat aşkına dileklerimizin dile geldiği, umudumuzun yeniden yeşerdiği Hıdırellez Bayramı kutlu olsun. Dualarınız kabul, muratlarınız gerçek olsun.” (HABER: AYHAN CEYLAN)

 

Editör: Salih Güner