Ertaş Ailesi’nden “Benim filmim olmasa 5 yıl sonra Neşet Ertaş’ı bilen kalmaz” diyen film yapımcısına tepki:

 “HİÇ KİMSENİN HADDİNE DEĞİLDİR”

 25 Eylül 2012 tarihinde kaybettiğimiz “Bozkırın tezenesi”hemşehrimiz Neşet Ertaş’ın hayatını konu alan “Garip Bülbül Neşet Ertaş” filminin kişilik haklarını ihlal ettiği gerekçesi ile, ailesinin yapımcı Mustafa Uslu’ya açtığı davada mahkemenin 23 Aralık 2022 tarihinde vizyona girecek olan filmin ve fragmanının yayınlanmaması kararına Yargıtay’dan onay gelmesinin ardından tartışmalar devam ediyor.

Yargıtay 4. Hukuk Dairesi İstanbul 43. Asliye Hukuk Mahkemesi’nin verdiği onay kararında şu ifadelere yer vermişti:

“Merhum Neşet Ertaş'ın sağlığında ve ölümünden sonra toplumdaki rolü değerlendirildiğinde eserleri ile kamuoyunda bilinen ve tanınan bir sanatçı olduğu, kendisinin ve davacıların özel hayatlarına dair sahneler içeren filmin yapılmasında ve yayınlanmasında üstün tutulması gereken bir kamu yararının bulunmadığı, toplumda değer görmüş bu itibarının zedelenmesine yol açabilecek kurgulama sahnelerle davacıların kişilik haklarının zarar gördüğü. somut olayda çatışan değerlerden aile hayatı ile özel yaşama saygı, mahremiyet ve unutulma hakkına üstünlük tanınması gerektiği tespit edilmekle verilen kararın usul ve yasaya uygun olduğu anlaşılmıştır.

“Açıklanan sebeplerle:

“Davalılar vekilinin tüm temyiz itirazlarının reddi ile temyiz olunan Bölge Adliye Mahkemesi kararının 6100 sayılı Kanun'un 370 ınci maddesinin birinci fıkrası uyarınca ONANMASINA verilmiştir.”

Bu kararın ardından özellikle film yapımcısının Neşet Ertaş ve ailesine yönelik söylemlerde bulunması özellikle Neşet Ertaş’ın ailesini ve sevenlerini üzdü.

“Para eden her şey satılık olmamalı.” diyen Neşet Ertaş’ın ailesi “İnsanların hiçbir şekilde satmayacağı değerleri olmalı. Bizlere ‘Neşet Ertaş’ın gerçek ailesi değilsiniz’ demek ‘Benim filmim olmasa 5 yıl sonra Neşet Ertaş’ı bilen kalmaz demek saygısızlığın zirvesidir.” İfadelerini kullandılar.

Neşet Ertaş’ın ailesi konu ile ilgili olarak yaptığı yazılı açıklamayı gazetemiz “Kırşehir Çiğdem” ve internet sitemize ulaştırdı.

Ertaş ailesinden yapılan yazılı açıklamada şu ifadelere yer verdi:

"Rızasız bahçenin gülü derilmez" diyen babamızın, rızası olmadığı bilindiği halde, ailesi olarak bizlerin de, daha ilk duyumları alır almaz, avukatlarımız aracılığıyla defalarca uyarmamıza ve "BeIgeseI yapın, her türlü desteği verelim" dememize rağmen, sözde "hayatını anlatan" film kısa bir sürede çekildi ve mahkemeler sonuçlanmadan gösterime girecekti.

“Bu süreçte hiç kimseyle film görüşmesi, pazarlık yapmadığımız, kimseden film için bir talepte bulunmadığımız halde, sadece babamızın vasiyetine sahip çıktığımız, rıza göstermediğimiz, engel olduğumuz için, iftiralara, karalama kampanyalarına, trol saldırıları aracılığıyla itibar suikastlarına maruz kaldık.

“Başkalarının işine karışmak gibi düşüncemiz asla olmadı. Rızası olan herkesin hayatı film yapılabilir. Ama lütfen, istemeyenlerin de vasiyetlerine saygı gösterilmeli, hatıraları incitilmemeIi.

“İnsanların hiç bir şekilde satmayacağı değerleri olmalı.

“Para eden her şey satılık olmamalı.

“Hiç kimse, görmek istemeyen kadar kör, duymak istemeyen kadar sağır, anlamak istemeyen kadar anlayışsız olamaz!

“Bizlere “Neşet Ertaş’ın gerçek ailesi değilsiniz!” deme cüretinde bulunmak, “Benim filmim olmasa 5 yıl sonra Neşet Ertaş’ı bilen kalmaz” demek saygısızlığın zirvesidir. Hiç kimsenin haddine değildir!

“Evet, Neşet Ertaş'ın ailesi kalpten kalbe görülmez yollar kurduğu sevenleridir. Onların riyasız bu sevgisi 70 yıldır devam etmektedir ve hislerine tercüman olduğu bu millet var oldukça devam edecektir. Biz de bunu her zaman söyledik.

“Ama Neşet Ertaş'ın ailesi, onun istemediğini bildiği halde, gözünü para hırsı bürümüş, ısrarla, zorla, zorbalıkla "sözde hayatının" filmini yapıp, servetine servet katmak isteyenler değildir.

AB'de yeni otomobil satışları haziranda arttı AB'de yeni otomobil satışları haziranda arttı

“Neşet Ertaş'ın ailesi, onun vasiyetini çiğneyerek, şanına şan katmak isteyenler, ismini parlatıp, bunun üzerinden daha yüksek yerlere gelme planları yapanlar, „Neşet Ertaş’ı ve Abdalları yedi kat yerin dibinden ben çıkarttım!“ diyenler hiç değildir.

“İnsanların cebindeki son cuvara parasını almak istemediği için sadece halk konserleri veren babamız, birilerini daha da zengin etmek için, hayatını filme konu etmemişti. Sadece belgesel çekimlerine müsaade etmişti. Belgeselde ben konuşuyorum, ben anlatıyorum” derdi.

”Filmde, başkası beni kafasına göre anlatacak, insanları ağlatacak. Paraya tuzak!” derdi.

“Bir yandan da bu işi sadece kültür adına yaptıklarını iddia ettiler.

“Neşet Ertaş'ı gelecek nesillere bir belgesel yapıp, kendi sesiyle, kendi sazıyla, kendi anlattıklarıyla, ailesinin, gerçek dostlarının, gerçek can yoldaşlarının anlattıklarıyla mı doğru aktarırsınız?

“Yoksa hiç bir zaman özel hayatıyla göz önüne çıkmamış, konu olmamış, olmak istememiş, her zaman eserleri ile, hayat görüşüyle, felsefesiyle ilgili konuşmuş, Ailesi ile ilgili de sadece yüzeysel açıklamalar yapmış olan Neşet Ertaş'ı, hayalî senaryolar yazarak, onun deyimiyle: “kafadan atma hikayelerle”, hurafeler de yaratarak, bile bile yanlış bilgiler yayarak, başkalarının sesiyle, başkalarının sazıyla, başkalarının görüntüleriyle mi tanıtırsınız?

“Hayalî olan, özel hayatla ilgili verilecek “bilgiler” nasıl bir şekilde ileriye aktarma ve kültüre katkı sağlama aracı olabilir?

“Neşet Ertaş’ın gerçek sevenleri adına yapılan bizim bu mücadelemiz diğer taraftan da yanımızda olan, olmayan, “Halka malolmuş” denilen herkes içindi.

“İlk mahkeme, istinaf ve Yargıtay mahkemelerinin lehimize sonuçlanmasıyla emsal teşkil edecek bir karar çıkmış oldu.

“Yani avukatlarımız ve mahkemeler gelecekte bizden sonra benzer konularda haksızlığa uğrayacak ailelerin de benzer saldırılara uğratılmalarının önüne geçmiş oldular.

“Bize bu imkânsızlıklar içinde destek olan, yalnız bırakmayan, büyüğünden küçüğüne kadar herkese can-ı gönülden teşekkür ediyoruz. Saygılarımızla”

Muhabir: FAHRETTİN TOKER