Şehrimizdeki Petlas Lastik Fabrikası’nın kapatılmaması için büyük mücadeleler veren

 Hemşehrimiz Recep Sefer, KırıkkaleBelediye Başkan Yardımcısı oldu…

 

31 Mart seçimlerinde Kırıkkale’de CHP’den birinci sıradan Belediye Meclisi Üyesi seçilen Kırşehirli hemşehrimiz Recep Sefer, Kırıkkale Belediye Başkanı Ahmet Önal tarafından Belediye Başkan Yardımcılığı’na atandı.

Uzun yıllar başarıyla Kırıkkale’de Petrol-İş Şube Başkanlığı görevinde bulunduktan sonra 2018 yılında kendi isteğiyle görevini bırakan Recep Sefer, 31 Mart seçimlerinde Kırıkkale’de CHP’den 1. Sıradan Belediye Meclisi Üyeliğine aday gösterildi ve kazandı.

Türkiye’nin ilk ve tek milli uçak ve kara taşıt lastik fabrikası olarak yaptırılan Petlas Lastik Fabrikası’nın zarar ettiği gerekçesiyle 1994 yılında dönemin Başbakanı Tansu Çiller tarafından 5 Nisan 1994 kararları ile kapatılmasının kararlaştırılmasına büyük tepki gösteren, dönemin Petrol-İş Sendikası Kırşehir Temsilcisi olan Recep Sefer, işçileri ve Kırşehir halkını organize ederek günlerce “Petlas bizimdir kapatılamaz, Petlas Kırşehir’indir kapatılamaz” eylemlerinin öncüsü olmuştu.

Petlas’ın kapatılmaması için büyük çabalar ve emekler veren Recep Sefer, işçilerin aileleriyle birlikte Kırıkkale’ye kadar yürümüştü.

Petlas’ın 1997 yılında özelleştirme sonrasında işten atılan 850’ye yakın Petlas çalışanı hemşehrilerimizin kamu kurum ve kuruluşlarına işe yerleştirilmesinde etkin rol üstlenen Recep Sefer, 1999 yılında Kırıkkale Şube Başkanı seçilerek Kırıkkale’ye yerleşen Sefer, 2003-2006 yılları arasında TÜPRAŞ Rafinerilerinin özelleştirmemesi için yüzlerce eylem ve etkinliğe imza attı, TÜPRAŞ’ın ne olduğu belli olmayan bir firmaya satışını durdurarak devletin 3,5 milyar dolar zarar etmesini engellemişti.

5 küçükbaş, 3 büyükbaş hayvan yanarak telef oldu 5 küçükbaş, 3 büyükbaş hayvan yanarak telef oldu

Bugün Petlas Lastik Fabrikası Kırşehir’de 5 bin civarında insana iş ve aş verip, Türkiye’nin ve Kırşehir’in gururu olarak üretimine devam ediyorsa, kapatılmaması için 5 Nisan 1994 kararlarına karşı büyük eylemler yapıp, sendikal mücadeleler içinde yer alan Recep Sefer başta olmak üzere o dönemde sendikacıların ve işçilerin büyük emeği olmuştu.

1977'den bu yana, yani yaklaşık 47 yıl sonra Kırıkkale'de CHP'nin kazanmasında da büyük rol oynayan Recep Sefer, Kırıkkale Belediye Başkanı Ahmet Önal tarafından Belediye Başkan Yardımcılığı’na atandı.

Kırıkkale Belediyesi’nde Sosyal, Kültür, İnsan Kaynakları, Personel, Zabıta, Muhtarlar Müdürlüğü, Sosyal İşler Müdürlüğü, Hukuk, Yazı İşleri, Park Bahçeler Müdürlüğü gibi önemli müdürlüklerden ve birimlerden sorumlu Belediye Başkan Yardımcısı olarak görev yapacak olan Kırşehirli hemşehrimiz Recep Sefer, aslen ÖzbağKızılcaköylü.

1963 doğumlu olan Sefer, ilköğretimini Kırşehir’de tamamladı. Çeşitli sektörlerde elektrik teknisyeni olarak çalıştıktan sonra 1988 yılında Petlas Lastik Fabrikası’nda iş başı yaptı. Bu fabrikada sendikal faaliyetler içerisinde yer alan Sefer, müteahhit ve taşeron işçilerin örgütlenme sürecini başlattı.

1991 yılında iş yeri temsilcisi seçilen Sefer, Kırşehir’de kurulu bulunan Petlas Lastik Fabrikası’nın kapatılmaması için büyük mücadele verdi. Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şubesi’nin 1999 yılında gerçekleştirdiği kongrede Şube Başkanı olarak seçildi. 5 dönem Petrol-İş Sendikası Kırıkkale Şube Başkanı olarak görev yapan Sefer, 2018 yılında emekliliğe ayrıldı.

31 Mart 2024 tarihinde gerçekleştirilen Mahalli İdareler Seçimi’nde Kırıkkale Belediyesi Meclis Üyeliği’ne seçilen Recep Sefer, 31 Mart seçimlerin ardından Kırıkkale Belediye Başkan Yardımcılığı’na atandı. Recep Sefer evli ve 3 çocuk babası.

Recep Sefer'in Kırıkkale'de Belediye Başkan Yardımcılığı’na atanması Kırıkkale ve Kırşehir’deki hemşehrileri tarafından yerinde bir karar olarak memnuniyetle değerlendirildi.

CHP’nin 47 yıl sonra Kırıkkale’de seçimi kazanmasında da büyük çabası olduğu bilinen Recep Sefer, “Yaklaşık yarım asır sonra CHP olarak Kırıkkale Belediyesi’ni kazanmaktan büyük mutluluk duyuyoruz. Belediyemiz ne yazık ki pek çok belediyeler gibi borçlu ve sıkıntı içindedir. Batak ve bitik olarak devraldığımız Kırıkkale Belediyemizi inşallah Belediye Başkanımız Sayın Ahmet Önal ve ekip arkadaşlarımızla birlikte düzlüğe çıkarmak, halkımıza verdiğimiz vaadleri gerçekleştirmek için 24 saat gece-gündüz çalışacağız. Zaten başarılı olmaktan başka hedef ve düşüncemiz yok, olamaz da. Sayın Başkanımızın şahsıma güven duyarak Başkan Yardımcılığı görevine getirmesi de bizim için ayrı bir onur ve gurur kaynağıdır. Bu güven de bizim görev ve sorumluluğumuzu daha da arttırmıştır. İnşallah Sayın Başkanımızın ve Kırıkkale’de tüm hemşehrilerimizin sevgisine, saygısına ve güvenine layık olacağız” ifadelerini kullandı. (HABER: İLKNUR ÖNCÜ)