Bilim adamı, araştırmacı, yazar hemşehrimiz Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen’in “Anadolu’nun Üç Güzeli” adlı eseri yayınlandı.

İstanbul’daki Kırşehirli hemşehrimiz Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen’in, Yunus Emre'nin 700. Ahi Evran'ın doğumunun 850. ve Hacı Bektaş Velî'nin vefatının 750. yıldönümü münasebetiyle görev yaptığı üniversitede organize ettiği “Yunus Emre, Ahi Evran ve Hacı Bektaş Veli’de Buluşma Sempozyumu” bildirilerinden oluşan “Anadolu’nun Üç Güzeli” adlı eseri, Türk Edebiyatı Vakfı tarafından kitap olarak yayınlandı.

İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi Türk Dili ve Edebiyatı Bölüm Başkanı ve Meslek Yüksekokulu Müdürü Dr. Öğr. Üyesi Erol Ülgen, Fen-Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Günseli Sönmez İşçi, Türk Edebiyatı Vakfı Başkanı Serhat Kabaklı ve İstanbul Yeni Yüzyıl Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Yaşar Hacısalihoğlu’nun açılış konuşmalarını yaptığı eserin birinci bölümü Yunus Emre’ye, ikinci bölümü Ahi Evran’a ve üçüncü bölümü de Hacı Bektaş Velî’ye ayrıldı.

"Şarkılar bizi söyler biz de şarkı söyleriz” konserine yoğun ilgi "Şarkılar bizi söyler biz de şarkı söyleriz” konserine yoğun ilgi

Büyük boy ve 223 sayfadan oluşan eserde sekiz üniversiteden on üç seçkin bilim insanının bildirileri yer alıyor.

Ülgen Hoca, kitabın “Birkaç Söz” ve arka kapak yazısında “Türkçenin Anadolu’da yazı dili olarak gelişmesinde, yerli ve millî kimliğin oluşmasında Yunus Emre, Anadolu’da oluşturulan ve geliştirilen Sosyo-ekonomik hayatın temellerini atılmasında Ahi Evran, Anadolu’da ve Balkanlarda kurulun Türk birliğinin kurulmasında Hacı Bektaş Velî öncü rol oynadığını” aynı yazının son satırında da “üç güzelin meçhul hayatlarına rağmen arkalarında bıraktıkları kıvılcımın hâlâ parlamaya ve ilham vermeye devam ettiklerini” ifade etti. (HABER MERKEZİ)