Asgari ücretin 2024 yılı için 17 bin 2 TL olarak belirlenmesinin ardından Kırşehir'de çalışanlar ilk zamlı maaşlarını Şubat ayında hesaplarında görene kadar pek çok üründe fiyat artışıyla karşılaştı. Bu yıl, ara zam yapılmayacağı kararı alınsa da yerel seçim sürecinde asgari ücretlilere yeni bir zammın duyurulması kulis bilgisi olarak konuşuluyor.

Kırşehir'de asgari ücretlilerin ve özellikle emeklilerin büyük hayal kırıklığı yaşadığı zam süreci, yerel seçimlere sayılı günler kala bu kararın değişme ihtimali konuşulmaya başlandı.

Asgari Ücret Tespit Komisyonu görüşmeleri sonunda 2024 yılı için 17 bin 2 TL olarak belirlenen asgari ücrete yıl içinde yeni bir zam daha yapılmayacağı, Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Vedat Işıkhan tarafından vurgulanmıştı.

Türkiye'de çalışanların yüzde 42'sinin asgari ücrete tabi çalıştığı bilinirken bu ücretin üzerindeki maaşlar da asgari ücret üzerinden değerlendirmeye alınıyor. Her yılın son ayı belirlenen yeni asgari ücret, çalışanların cebine girmeden pek çok ürün ve hizmette zam gelişmesi yaşanıyor.

Engelli ve eski hükümlülere hibe destekleri artırıldı Engelli ve eski hükümlülere hibe destekleri artırıldı

Kırşehir'de Şubat ayında zamlı maaşlarını hesaplarında gören asgari ücretliler, yeni yılın ilk saatlerinde hemen hemen bütün ürünlerde zamlı fiyatlarla karşılaşmıştı. Yılda 2 sefer yapılacak olan asgari ücretler, tek sefere düşürülmesinin ardından özellikle de yerel seçime sayılı günler kala yeniden gözden geçirileceği öğrenildi.

Yeni asgari ücretin duyurulması sırasında Türk-İş Genel Başkanı Ergün Atalay, yıl içinde yeni zam yapılmayacağı kararına şerh düştüğünü Bakan Işıkhan'a bildirmişti. Atalay, "Karara şerh koyuyoruz" derken çalışanlar şubat ayıyla birlikte zamlı maaşlarına kavuştu. Ancak enflasyon nedeniyle pek çok üründe fiyat artışıyla karşılaşan çalışanlar yıl içinde asgari ücrete ara zam yapılması beklentisine girdi.

Yerel seçime 1 ay kala, emeklilerin bayram ikramiyesi 3 bin liraya yükseltilirken asgari ücretle ilgili de bir gelişmenin yaşanacağı, kulis bilgisi olarak ortaya çıktı. Cumhurbaşkanı Erdoğan tarafından duyurulması beklenen gelişmeyle asgari ücrete haziran ayında bir zam daha yapılması ümidi çalışanlarda belirirken en son emeklilerin maaşlarıyla ilgili yapılan açıklama bu ümidi artırdı.

Yapılan 5 Bin TL'lik tek seferlik ödemelerde Kırşehir'de çalışan ve çalışmayan emekliler olarak yapılan ayrıştırmanın ardından büyük hayal kırıklığı yaşayan emekliler, bir hayal kırıklığını da bayram ikramiyelerinde yaşadı. Bütün umutlarını seyyanen zamma bağlayan emekliler Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın ağzından çıkacak sözlere bağladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kütahya'daki mitingde "En düşüğü 10 bin lira olan emekli maaşı ömrünü kendisinin ve ailesinin geçimi için harcamış vatandaşlarımız için yeterli mi? Elbette değil" ifadelerini kullanmış ancak seyyanen zam konusunda da kapıyı kapatmıştı. Erdoğan'ın seyyanen zamların adaletsizliğe neden olduğunu belirtmesine karşın "Emeklilerimize hak ettiği parayı vereceğiz" ifadesi asgari ücret konusunda da ara zamma kapı aralanacağı yönünde yorumlara neden oldu. (HABER: FAHRETTİN TOKER)