Havaların ısınmasıyla ortaya çıkan kenelere karşı Kırşehirli vatandaşlar uyarıldı.

Uzmanlar Kırım Kongo Kanamalı Ateşi’ne neden olan kene ısırmasının hafife alınmaması gerektiğine, hastalığın ölümcül sonuçlara yol açabildiğine dikkat çekti.

Kırşehir’de özellikle hayvancılıkla uğraşan vatandaşların vücutlarına kene yapışması durumunda kesinlikle kendileri çıkarmamaları ve derhal sağlık kuruluşlarına başvurmaları gerektiği belirtildi.

Özellikle tarla, bağ, bahçe, orman ve piknik alanları gibi kenenin olabileceği alanlara gidilirken, kenelerin vücuda girmesini engellemek amacıyla mümkün olduğunca vücudu örten giysiler giyilmeli, pantolon paçaları çorapların içerisine sokulmalı ve ayrıca kenelerin elbise üzerinde rahat görülebilmesi için açık renkli kıyafetler tercih edilmelidir.

Kene yönünden riskli alanlardan dönüldüğünde kişi kendisinin ve çocuklarının vücudunda (kulak arkası, koltuk altları, kasıklar ve diz arkası dâhil) kene olup olmadığını kontrol etmeli, kene tutunmuş ise derhal bir sağlık kuruluşundan yardım istemeliler.

UNICEF, çocukların aşılanma oranındaki artışın 2023'te durduğunu açıkladı UNICEF, çocukların aşılanma oranındaki artışın 2023'te durduğunu açıkladı

Muhabir: (AYHAN CEYLAN)