Bayram, “Gelin Cumhuriyetimizin 100. Yılında Kırşehir'imizden Meclise bir kadın vekil ile yürüyerek, demokrasimizi taçlandıralım”

 

Kırşehirli hemşehrimiz, atanamayan öğretmenlerden ve CHP Kırşehir Kadın Kolları İl Başkan Yardımcısı Hatice Bayram 14 Mayıs’ta yapılacak seçimlerde CHP’den Kırşehir Milletvekili aday adayı oldu.

Bugün CHP İl Merkezi’nde İl Başkanı Hüseyin Çakmak, Milletvekili aday adaylarından Baran Genç, Kadın Kolları Başkanı Nergiz Gökçınar ile partililerin katılımı ile gerçekleştirilen toplantıda Hatice Bayram, Kırşehir’de CHP’den neden milletvekili aday adayı olduğunu açıkladı.

“Kırşehir’den Meclise bir kadın vekil ile yürüyerek, demokrasimizi taçlandıralım” diyen Hatice Bayram, aday adaylığı gerekçesini açıklarken, şu ifadelere yer verdi:

“Yıllardır sesi Meclis’te söz olamamış, Ankara'ya bunca yakınken dertleri devlete erişememiş, ne verildiyse onumla yetinmiş yıllar önce demokrasi gazisi ilan edilmiş, o günden bugüne dek hakları teslim edilmemiş, ticaret erbabı Ahi Evran'ı, ilmin mihmandarı Hacı Bektaş'ı, bilimin, ilmin Cacabey’i yetiştirmiş kadim memleketimde Meclis’e bir gün bile kadın vekil gönderememiş, bugüne dek her daim erkekler tarafından temsil edilmiş Kırşehir’de milletvekili aday adayı oldum. 

“Bize yaşatılan kadere isyan etmek için bekleyen, atanamayan öğretmen meslektaşlarım, benim gibi hayvanlarını köyde bırakıp bu kardeşine destek olmaya gelen amcalarım, tarlasında buğdayı başak olacak m diye endişelenen dayılarım, yıllarca bu devlete hizmet ettikten sonra emekli maaşıyla evini döndürmeye çalışan teyzelerim, üniversiteyi bitirince nasıl iş bulacağım diye endişelenen geleceğimiz, umudumuz, öğrenci arkadaşlarım, önce pandemi, sonra ekonomik kriz ile hali unutulan esnaf kardeşlerim, yıllardır sendikalaşması engellenen, her yalan açıklanan enflasyon farkında emeği hiç edilen, günden güne açlık sınırının altında yaşama mahkûm edilen işçi kardeşlerim, bugün 13 Cumhurbaşkanımız Kemal Kılıçdaroğlu'nun işaret ettiği Halil İbrahim sofrasına hep birlikte oturmak için buradayız. O sofrada seçilenlerle değil, seçenlerle oturulur. Meclise gidenlerin değil gönderenlerin derdi konuşulur!

“O sofrada haram değil çiftçinin alın terinden yeşeren ekmek bölüşülür. O sofrada rant değil, eşitlik için adalet için, hukuk için dövüşülür. O sofrada kadın erkek omuz hizasında Kürdü-Türkü-Lazı, erkeği, kadını ve sayamadığım canım ülkenim milyonlarca yurttaşı kardeşlik hukukunda buluşur.

“İşte bugün o sofraya hep birlikte oturmak için adaylığımızı açıklamaya geldim. Gelin el ele, yürek yüreğe yürüyelim o sofraya Kırşehir'den. Gelin Neşet Ustanın, ‘Kadınlar İnsandır. Biz İnsanoğlu’ dediği topraklardan kadınlara özgürlük için birlikte yürüyelim Meclise.

“100 yıldır Kırşehir'den 1 tek kadın vekil göndermediğimiz o Mecliste Hatice kızınız, bacınız, ablanız, kardeşiniz, yoldaşınız gelin ses olsun dertlerinize. Anlatsın emekçi Hatice! Emeği yok sayılan işçinin halini, tarlasına gübre, hayvanına yem alamayan çiftçinin derdini savunan öğretmen Hatice! Atanamayan öğretmenlerin hakkını, sokak ortasında öldürülen kadınların feryadını haykırsın.

“Bugün asla unutmamanız ve aksi durumda hesap sormanız gereken bir söz vermek için buradayım. Derdinizi duyurumuzsam, solumayım bir daha memleketimin kokusunu. Sesinizi haykıramazsam, içmeyim bir daha Kırşehir'in suyunu. Hakkınızı arayamazsam, bulmayım bir daha evimin yolunu.  Ben siz olmaya, sözünüz olmaya, sesiniz olmaya ant içmek için bugün buradayım. Bir Kırşehirli, bir Cumhuriyet kadını, bir Atatürk sevdalısı, bir Cumhuriyet Halk Partisi gönüllüsü olarak susmak için değil, dertlerinizi haykırmak için, memleketim kaderini beklesin diye değil, hakkı olanı alsın diye Meclise göndereceğiniz vekiliniz olmak için buradayım.

“15 yıldır üyesi olduğum, 4 yıldır Kadın Kolları Başkan Yardımcılığını yürüttüğüm, yeri geldiğinde sandık sorumlusu, yeri geldiğinde kongre delegesi, yeri geldiğinde de parti okulu eğitmeni olarak verilen tüm görevleri canla başla yerine getirdiğim ve getirirken de her daim gurur duyduğum partimden, Cumhuriyet Halk Partisi'nden Kırşehir Milletvekilliğine aday adaylığımı açıklamak için buradayım. Bir Cumhuriyet kadını olarak/ hakkı yenen, atanamayan bir öğretmen olarak, yuvamı buldum. Bugün, hem memleketime hem de benim için yuva olan Cumhuriyet Halk Partisi'ne borcumu ödeme günümdür. Bugün, bu memlekette emeği olan sizlere borcumu ödeme günümdür. Sizler benden alacaklısınız. Gelin, bu borcu sesiniz olarak, sözünüz olarak, hakkınızı arayarak ödememe izin verin. Gelin, Cumhuriyetimizin 100. Yılında Kırşehir'imizden Meclise bir kadın vekil ile yürüyerek, demokrasimizi taçlandıralım. Hep birlikte güçlüyüz ve hep birlikte kazanacağız. Memleketimiz kazanacak. Hak, hukuk, adalet kazanacak, geleceğimiz kazanacak.” (HABER: CEMRE BAYRAM)