Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin ardından kurulumu tamamlanan 17 bin 400

konteyner 65 bin 255 vatandaşın kullanımına sunuldu.

Hatay Vali Vekili Oğuzhan Bingöl, Kahramanmaraş merkezli 6 Şubat'taki depremlerin ardından bugüne kadar Hatay'da 175 bölgede 54 bin konteyner inşasının devam ettiğini, bunlardan kurulumu tamamlanan 17 bin 400 konteynerin 65 bin 255 vatandaşın kullanımına sunulduğunu söyledi.

Bingöl, Hatay'da görevlendirilen Kütahya Valisi Ali Çelik, Edirne Valisi Hüseyin Kürşat Kırbıyık, merkez valileri Osman Kaymak ve Aykut Pekmez ile AFAD Koordinasyon Merkezi'nde gazetecilere açıklama yaptı.

Vali Buhara’dan Mesleki ve  Teknik Anadolu Lisesine ziyaret Vali Buhara’dan Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesine ziyaret

Bingöl, 6 Şubat'ta Anadolu coğrafyasının tarihin en büyük ve yıkıcı depremlerinden birini yaşadığını belirtti.

Depremde hayatını kaybeden vatandaşlara Allah'tan rahmet ve yakınlarına sabırlar dileyen Bingöl, "Depremi en yıkıcı etkisiyle birlikte yaşadığımız gazi Hataylı hemşerilerimize göstermiş oldukları gayret ve fedakârlıklardan dolayı şükranlarımı arz ediyorum." dedi.

Bingöl, depremin yaşandığı ilk andan itibaren devletin ve bütün vatandaşların "asrın felaketini göğüslemek için olağanüstü bir çaba sarf ettiğini dile getirdi.

Depremden başta Antakya, Defne, Kırıkhan, Samandağ ve Hassa olmak üzere bütün ilçelerin etkilendiğini belirten Bingöl, şöyle konuştu:

"İlimiz genelinde konutların yüzde 36'sı, ticarethanelerin yüzde 45'i kullanılamaz hale gelmiştir. İl merkezinde ise bu oran yüzde 63'e çıkmaktadır. Bu yapı stoku içinde yer alan yıkık ve acil yıkılması gereken yapıların tamamı temizlenmiştir. Ağır hasarlı binalarımızın ise yıkım ve enkaz kaldırma çalışmaları yoğun bir şekilde devam etmektedir. Ayrıca enkaz döküm sahalarındaki ayrıştırma işlemleri de sürmektedir. Depremden bugüne ilimizde toplam 175 farklı bölgede 54 bin konteyner inşası devam etmekte olup, bunlardan kurulumu tamamlanan 17 bin 400 adet konteyner 65 bin 255 vatandaşımızın kullanımına sunulmuştur. Önümüzdeki bir haftalık dilim içinde de ilave 8 bin konteyner depremzedelerimizin hizmetine sunulacaktır. Tüm konteynerlerimiz de çok kısa süre içinde kurulumu tamamlanarak vatandaşlarımızın kullanımına sunulacaktır."

Hava sıcaklıklarının artmasıyla ortaya çıkan klima ihtiyacının da giderilmeye başlandığını dile getiren Bingöl, kısa sürede tüm konteynerlerde klima ihtiyacının giderileceğini ifade etti.

Esnafın geçici iş yeri taleplerinin çok hızlı şekilde karşılandığını vurgulayan Bingöl, yapımına başlanan 3 bin 880 iş yerinden 1453'ünün sahiplerine teslim edildiğini söyledi. (HATAY, AA)