Kırşehir'de hasat mevsiminin yaklaştığı 30'a yakın güney bölgelerine gidecek biçerdöver esnaflarına davul-zurna eşliğinde geniş katılımlı uğurlama programı düzenlendi.
Düzenlenen programa Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, Tarım ve Orman İl Müdürü Mustafa İlmeç, AK Parti Kırşehir İl Başkanı Seher Ünsal, İl Emniyet Müdürü Erdoğan Kartal, İl Jandarma Komutanı Jandarma Albay Sadık Gülecen, çiftçiler ve biçerdöver sürücüleri katıldı. Yaklaşık 300 biçerdöverin katılım gösterdiği programda konvoy eşliğinde tarihi Hacıbey Konağı önüne gelindi ve burada kortej yürüyüşü düzenlendi.

Kırşehir İl Tarım ve Orman Müdürü Mustafa İlmeç, "Kırşehir bir çok tarımsal üretimiyle her zaman ön planda olmuş bir ilimiz. Biçerci esnafımız tarımın, ürünün hasada dönüştürülmesinde olmazsa olmazımız. Biz Türkiye'nin dört bir yanına biçerdöverci esnafımızı yolcu ediyoruz" dedi.
Kırşehir Valisi Hüdayar Mete Buhara, "Bugün aslında çiftçilerimizin hasada giden yolculuğunda şenlik hava içerisinde uğurlama programı icra ediyoruz. Kırşehir bilindiği üzere biçerdöver hizmet sektöründe Türkiye'de önemli bir yere sahip. Binleri aşan biçerdöveriyle Türkiye'de 30'u bulan illerimize giderek hizmet veriyorlar. Başta güney illerimiz olmak üzere Adana, Urfa, Mardin, Hatay'dan başlamak üzere memleketin bir çok yöresinde yaklaşık 3 ayı aşkın bir sürede hasat gerçekleştiriyorlar" diye konuştu.
Biçerdöver esnaflarından Şemsettin İnce (45), "Hasat sezonunun hazırlıklarına başlamış bulunmaktayız. İnşallah çiftçilerin 1 yıl beklediği mahsulünü en güzel bir şekilde biçimini sağlayıp tüm Türkiye genelinde biçerciler olarak elimizden gelen gayreti göstermeye çalışıyoruz. Biz biçerciler esnafı olarak çok sahipsizdik. İnşallah bundan sonra daha güzel yıllar bizi bekliyor. Bizler ailesinden, eşinden, dostundan 3-4 ay boyunca dışarda ve arazilerde tozun toprağın içerisinde ekmek parası derdindeyiz. İnşallah kazasız belasız herkesin bol kazançlı bir şekilde bir yıl geçirmesini diliyorum" ifadelerini kullandı.

Hatay Kırıkhan'a hasat sezonu için biçerdöveriyle yola çıkan Mehmet Yüksel ise, "Biçerdövercilerin çektiği sıkıntıları ve emeklerimizi görüyorsunuz. Kırşehir'de biçer ağırlığı çok fazla. Türkiye'de en çok biçerdöver Kırşehir'de. Hatay Kırıkhan'da sezonumuza başlayacağız. Hataylı çiftçilerimize çok teşekkür ediyoruz bizleri yalnız bırakmadıkları için" dedi.
Yaklaşık 300 biçerdöverin bulunduğu programda biçerdöver esnafları Adana, Hatay, Gaziantep, Şanlıurfa, Kahramanmaraş başta olmak üzere hasat sezonunu gerçekleştirmek üzere 30'a yakın güney illerine doğru uğurlandı. (HABER: FAHRETTİN TOKER)

Kırşehir’de “Altın Madenine  Hayır” toplantısı yarın… Kırşehir’de “Altın Madenine Hayır” toplantısı yarın…