Vatandaşlar tarafından sıkça sosyal medyada sorgulanan Hamacat nedir? Hacamat nasıl yapılır? Hacamat faydaları nelerdir? 

Son zamanlarda bir çok hastalığın tedavisine iyi geldiği bilinen Hamacat nedir? Hacamat nasıl yapılır? Hacamat faydaları nelerdir?

Refah Sınır Kapısı nerede? Refah Sınır Kapısı nedir? Refah Sınır Kapısı neden açıldı? Refah Sınır Kapısı nerede? Refah Sınır Kapısı nedir? Refah Sınır Kapısı neden açıldı?

Peki sıkça araştırılan Hamacat nedir? Hacamat nasıl yapılır? Hacamat faydaları nelerdir? sorularını sizler için derledik...

HACAMAT NEDİR?

Son yıllarda, geleneksel bir alternatif tıp tekniği olan hacamatın popülaritesi artmaktadır. Hacamat, vücuttaki kötü kanı temizlemek, sağlık sorunlarını ve cilt sağlığını desteklemek amacıyla kullanılan bir tedavi yöntemidir. Bu uygulama, Orta Doğu, Asya ve Afrika gibi birçok kültürde uzun süredir kullanılmaktadır ve şifalı olduğuna inanılmaktadır.
Hacamat genellikle uzman fizyoterapistler tarafından uygulanmalıdır. Hastane veya kliniklerde yapılan hacamat uygulamalarında bilimsel standartlara uyulmakta ve olası komplikasyonları önlemek için gerekli önlemler alınmaktadır. Ancak, alternatif tıp merkezlerinde de hacamat uygulanabilmektedir.
Hacamat, vücudun belirli noktalarına vakum veya kanül kullanarak emme işlemiyle kirli kanın çekildiği bir yöntemdir. Bu uygulama aynı zamanda kupa tedavisi olarak da bilinir ve dünya genelinde yaygın olarak kullanılmaktadır.
Ancak, hacamatın her bölgede uygulanması uygun olmayabilir. Bu tamamlayıcı tıp tedavisi, kan dolaşımını düzenlemek, enerji akışını iyileştirmek ve bazı sağlık sorunlarına yardımcı olmak amacıyla kullanılmaktadır. Hacamat uygulamasını düşünüyorsanız, uzman bir sağlık uzmanına danışmanız önemlidir.
Hacamat, vücuttaki kötü kanı temizlemek ve birtakım sağlık sorunları ve cilt sağlığını desteklemek amaçlı uzun yıllardır kullanılan geleneksel bir alternatif tıp (GETAT) tekniğidir. Kelime anlamı Arapça “kan çekme” anlamında kullanılan hacamat Orta Doğu, Asya, Afrika gibi birçok kültürde tarihlerden beri uygulanagelen ve şifalı olduğuna inanılan bir tedavi yöntemidir. 
Uzman fizyoterapistlerce uygulanması gereken hacamat genelde hastane veya klinik statüsüne sahip olmayan alternatif tıp uygulama merkezlerinde de uygulanabilmektedir. Ancak hastane ve kliniklerde bilimsel açıdan koşullara uygun ve herhangi olası komplikasyonlara sebep olmaması için tüm önlemler alındığından bu kurumlar daha sağlıklı tercih olacaktır. İstanbul geneli ve diğer birçok şehirde hastaneler artık hacamat gibi geleneksel tıp uygulamaları alanında hizmet vermektedir.
Hacamat Nedir ve Ne İşe Yarar?
Hastane, klinik veya bu tedaviyi uygulamaya izni olan herhangi bir sağlık merkezinde uygulanan hacamat, vücudun belirli noktalarına vakum veya kanül kullanarak emme işlemi ile o bölgelerden kirli kanın çekilmesi işlemidir. Hacamat ayrıca dünya genelinde yaygınlık kazanmış kupa tedavisi olarak da bilinen bir uygulamadır.
Her bölgeye uygulanması uygun olmayan bu tamamlayıcı tıp tedavisi kan dolaşımını iyileştirmek, vücutta biriken toksinleri temizlemek ve ağrıları azaltmak gibi faydaları bulunmaktadır.
Bilimsel açıdan faydaları kesin olarak ispatlanamamış hacamat (kupa tedavisi) faydasına inananlarca yaygın bir şekilde tercih edilmektedir. Çoğunlukla tedavi en çok sırt bölgesine uygulansa da sağlık problemleri ve beklentilerin farklılığına göre birçok ayrı noktaya yapılabilmektedir. 
 Neye, hangi hastalıklara iyi gelir?
Kupa tedavisi yani hacamat uygulamasının faydaları genel bir yapıya sahip olduğundan birçok farklı hastalığa iyi gelmektedir. Genellikle kişiler hacamat tedavisini varis, skolyoz, bel ve boyun fıtığı, baş ağrısı, cilt sağlığı veya kadın hastalıkları gibi birçok farklı sebep için tercih edebilmektedir. Ayrıca yüze, kafaya, bacak ve kol gibi farklı farklı noktalara uygulanan tedavi cilt altında dermapen etkisi sağlayarak hücre yenilenmesi ve sivilcelerin azalması gibi dolaylı etkileri sağlayabilecektir.
Kimler hacamat yapabilir?
Hacamat tedavisini öncelikle fizyoterapist ve gerekli izin belgelerine sahip klinik sağlık uzmanları uygulayabilmektedir. Ancak bu tedavi alternatif bir tıp uygulaması olduğundan genellikle deneyim sahibi ve gerekli belgelere sahip olmayanlar da uygulamayı yapabilmektedir. Bu açıdan düzenli hacamat yaptıranlar ve yaptırmayı düşünenler bu tedavi hizmetini steril ve gerekli deneyimli uzmanlara sahip hastane veya kliniklerde alması sağlıklı bir karar olacaktır.
Hacamat kimlere yapılır? Bu geleneksel tıp uygulamasını belirli hassasiyeti ve bu uygulamaya yönelik herhangi bir kronik rahatsızlığı olmayan herkes yaptırabilir. Medikal bir uygulama olmadığından 18 yaşından küçükler de velilerinin onayıyla bu tedaviden yararlanabilir.
Hacamat Nasıl Yapılır?
Hacamat yalnızca bir kan alma işlemi değildir, tedavi herhangi bir hastalıktan dolayı veya sağlıklı kalmak maksadıyla , belirli vücut bölgelerine kupa ile vakum uygulandıktan sonra, aynı alanlar üzerine küçük kesiler yapıldıktan sonra tekrar vakumlanarak kan alınması sürecini içerir.
Cilt üzerinde yapılan küçük kesiklerin belirli süre vakumlanması sonucu kılcal damar çeperlerinde hafif bir harabiyet oluşturulur, bu işlem ile değişik biyokimyasal süreçlerin tetiklenmesi sağlanır.
Hacamatın uygulanma aşaması şu şekildedir:
Hacamat yapılacak yer bir antiseptik solüsyon ile silindikten sonra hacamat kupaları yerleştirilerek vakumlanır.
Bölge ve cilt özelliğine göre belirlenmek üzere 1- 4 dakika kadar beklendikten sonra uygulanan kupa sökülür ve kupalanan bu alana ince uçlu bir neşterle yine cildin özelliği dikkate alınarak 0,5-1 mm derinliğinde ,0,5- 1 cm uzunluğunda küçük çizikler atılır.
Kupalar tekrar aynı yerlere vakumlanır ve kupaların içine kan dolması beklenir.
İçerisine kan biriken kupa alınır ve  kan gelmesi durduktan sonra işlem uygulanan alan temizlenerek tedavi sonlandırılır.
İşlem ne kadar, kaç dakika sürer?
Hacamatın hangi noktalara yapılacağı durumuna göre işlemin süresi değişebilmektedir. Ancak genel olarak sırt, kol, bacak gibi bölgelere uygulanan hacamat ortalama 25 – 30 dakika sürmektedir. Bu uygulama öncesinde anestezi uygulanması gibi herhangi bir hazırlık süreci veya uygulama sonrası istirahat gerekmediğinden işlem ortalama 30 dakikada tamamlanmaktadır. (HABER MERKEZİ)