FAALİYETE geçtiği ilk günden itibaren Türkiye genelinde Aday Hakem Kursları açarak illerdeki hakem ihtiyacını karşılama hedefine odaklanan Hakem Akademisi, öte yandan güçlü bir hakem eğitimcisi kadrosunu oluşturmak adına çalışmalarda bulunuyor. 2024'ün Ocak ayında Hakem Eğitimcisi Kurslarının ilkini açarak sürecin başlangıcını yapan Hakem Akademisi, 24 -26 Nisan tarihleri arasında da TFF Hasan Doğan Milli Takımlar Kamp ve Eğitim Merkezi'nde 4. Hakem Eğitimcisi Kursunu gerçekleştirdi.

Hakem Akademisi Direktörü Dr. Erden Or yaptığı açılış konuşmasında Hakem Akademisi'nin yapısı, bugüne kadar gerçekleştirdiği faaliyetler ve gelecek planları hakkında bilgi verdi. Kursu ziyaret eden Merkez Hakem Kurulu Başkanı Ahmet İbanoğlu, hakem eğitimcilerinin hakemlerin gelişiminde önemli rol oynadığına dikkat çekerek katılımcılara başarılar diledi. 

Marmara Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Fatih Dervent'in "Yetişkin Eğitimi Prensipleri" sunumu ile eğitimci adayları, modern eğitim anlayışı ve eğitimcinin değişen rolü hakkında bilgi sahibi oldular. Prof. Dr. Fatih Dervent'in ardından Hakem Akademisi Direktörü Dr. Erden Or "Etkili Sunum Teknikleri" sunumu ile yeni hakem eğitimcilerinin sahip olması gereken beceriler hakkında eğitim verdi. Sınıf eğitimlerinin sonrasında Ulusal Hakem Eğitimcileri Doç. Dr. Sürhat Müniroğlu ve Cem Papila, aday hakem kurslarında verilecek saha eğitimleri ile ilgili uygulama çalışması yaptı. 

Eğitimin son gününde eğitimci adayları kendilerine verilen konuları baz alarak Dr. Erden Or, Prof. Dr. Fatih Dervent, Doç. Dr. Sürhat Müniroğlu ve Cem Papila'dan oluşan jüri karşısında sunumlarını gerçekleştirdiler. Adaylar, konuya hakimiyet, sunum tekniği, yaratıcılık, beden dili, zaman kullanımı, sahne duruşu ve interaktivite kriterleri üzerinden değerlendirildi.

Eğitim sonunda Hakem Akademisi Direktörü Dr. Erden Or, "Bu kurs ile birlikte bu dönem içerisinde açmayı planladığımız yeni Hakem Eğitimcisi Kursları'nı tamamlamış bulunuyoruz. Bundan sonraki adımımız halihazırda Hakem Akademisi'nin aylık il eğitimlerinde ve aday hakem kurslarında görev alan Hakem Eğitimcileri ve gerçekleştirdiğimiz bu dört kursta başarılı olan yeni Hakem Eğitimcileri'nin bir araya geleceği "Eğitimcinin Eğitimi" organizasyonunu gerçekleştirmek olacak. Yaklaşık 200 kişilik Hakem Akademisi eğitimci kadrosunu bu organizasyonda bir araya getirip yeni yol haritamızı ortaya koyarak yola devam edeceğiz. Eğitimin en önemli unsurlarından biri olan eğitimci konusuna yatırım yapıyoruz. Eğitimci olmak için öncelikle eğitim almak, objektif bir değerlendirme sürecinden başarıyla geçmek ve gelişim yolunda çaba sarf etmek gerekir. Yetişkin eğitimi prensiplerini benimsemiş, teknolojiye hakim, iletişime açık, eğitim içerikleri hazırlayabilecek yeni bir eğitimci kadromuzun olmasını amaçlıyoruz." şeklinde açıklamalarda bulundu.

(HABER MERKEZİ)

Türkiye, iki büyük finale ev sahipliği yapacak Türkiye, iki büyük finale ev sahipliği yapacak