Ekranların sempatik ismi Kürşat, Anadolu’nun güzelliklerini ekranlara taşıyor. Anadolu’nun her köşesini karış karış gezen, doğal güzelliklere dokunan, tarihi koklayan, en lezzetli yöresel yemeklerin tadına bakan ve tüm bu güzellikleri izleyicisiyle buluşturan Gündüz Gece, bu hafta aşıklar diyarı Kırşehir’den evlere konuk olacak.

Anadolu’nun gizli kalmış köşeleri, doğal güzellikleri ve kültürel mirasları Gündüz Gece ile izleyici karşısına çıkmaya devam ediyor. Kürşat’ın sunumuyla ekrana gelen Gündüz Gece bu hafta, tarih boyunca birçok medeniyete ev sahipliği yapmış olan Kırşehir’den evlere misafir olacak. Gece Gündüz Ekibi Kırşehir’de ilk olarak Kırşehirli bir ailenin bahçesine konuk oldu. Burada evin hanımıyla Kırşehir lezzetlerini ekrana taşıyan Kürşat, Kırşehir köftesinin bölge halkı için önemini öğrendi. Gündüz Gece ekibi daha sonra Kırşehir denince akla ilk gelenlerden olan aşıklarla bir araya geldi. Sazlı sözlü bir sohbete imza atan Kürşat, bir yandan yöresel oyunlarla keyiflenirken diğer yandan da izleyicileri için keyifli bir dinleti gerçekleştirdi. Gündüz Gece ekibinin bir sonraki durağı Selçuklu döneminde Kılıçaslan oğlu Keyhüsrev zamanında Kırşehir emiri Nurettin Cibril Bin Cacabey tarafından 1271-1272 yıllarında yaptırılan Cacabey Medresesi oldu. Medresenin tarihi dokusunu inceleyen Kürşat, tarihten kalan izler karşısında hayranlığını gizleyemedi.

Gündüz Gece ekibi son olarak Kırşehir yöresel lezzetlerini yerinde tattı. Kırşehirlilerle bir araya gelip çeşit çeşit yemek yapımına eşlik eden Kürşat, yemekler pişerken Kırşehir geleneklerini de öğrendi.

Kırşehir Valiliği gerekli girişimlerde bulundu Kırşehir Valiliği gerekli girişimlerde bulundu

Anadolu kültürünü gerçek tanıklarından dinlemek isteyenlerin buluştuğu “Gündüz Gece” her Cumartesi 11:30’da Kanal 7’de… (HABER MERKEZİ)