Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor

Zorunlu kış lastiği uygulaması başlıyor

Yarından itibaren kar yağışının beklendiği Kırşehir’de zorunlu kış lastiği uygulaması öncesi araç sahipleri bugün lastikçilere akın etti.
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiği uygulaması yarın başlayacak ve 1 Nisan 2022'ye kadar devam edecek.
Zorunlu olan, ancak kış lastiği takmayan araçların sürücülerine 846 lira ceza kesilecek. Kış lastiği takmama cezası, Hazine ve Maliye Bakanlığınca açıklanacak yeniden değerleme oranı çerçevesinde 1 Ocak 2022 itibarıyla güncellenecek.
Kırşehir’de kış lastiği taktırmak için bir haftadır lastikçilerin yolunu tutan araç sahipleri bugün de Kılıçözü Sanayi Sitesi ile şehrin muhtelif yerlerinde faaliyet gösteren lastikçilere giderek araçlarına kış lastiği taktırdılar. Yaz lastiğini söküp, yerine kış lastiği takan lastikçiler bunun karşılığında 70 ile 100 lira arasında ücret talep ediyorlar. 
Şehirlerarası yük ve yolcu taşıyan ticari araçlarda zorunlu olan, özel araçlarda ise can ve mal güvenliğiyle sorunsuz seyahat için kullanılması gereken kış lastiği hangi araçlarda zorunlu? 
Kamyon, çekici, tanker, otobüs gibi büyük araçların tahrikli dingilleri (araçlarda şafta bağlı olup çekiş gücü sağlayan dingil) üzerindeki tüm lastikleri ile kamyonet, minibüs ve ticari otomobillerin araca monteli tüm lastiklerinin yanı sıra seyir esnasında değiştirilmek zorunda kalınan lastiklerin yerine takılacak lastiklerin de kış lastiği olması gereklidir.
Hava sıcaklığı 7 derecenin altına düştüğü andan itibaren kış lastiğine geçilmesi gerekiyor. Kış lastikleri, 7 ila eksi 40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine sahip bulunuyor. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER