ZOR VE SIKINTILI GEÇEN 2021’İ UĞURLUYORUZ!..

2021 yılında da beklediği hizmet ve yatırımları alamayan, ekonomik alanda zor günler geçiren Kırşehirliler bu gece yeni umutlarla 2022 yılına girecek...

ZOR VE SIKINTILI GEÇEN 2021’İ UĞURLUYORUZ!..

ACISI ve tatlısıyla birlikte geçen 2021 yılını geride bırakıp yepyeni umutlar, hayaller ve planlarla 2022’ye “merhaba” diyoruz.

Tüm dünyayı, ülkemizi ve Kırşehirimizi etkisi altına alan ve yaşamımızı derinden etkileyen koronavirüsün gölgesinde geçen 2021 yılı da kayıp bir yıl olarak geride kaldı.

Pandeminin gölgesinde zor ve sıkıntılı geçen 2021 yılında hükümet pek çok yatırımı ertelemek zorunda kaldı.  Bu çerçevede Kırşehir ne yazık ki elle tutulur, gözle görülür bir ilerleme kaydetmedi ve “kayıp yıl” olarak bir yılı daha boş geçirdi.

Her geçen yılın bir önceki yılı arattığı Kırşehir'de özellikle döviz kurlarında yaşanan artışla birlikte hayat pahalılığı arttı ve halkın alım gücü düşünce büyük sıkıntı içine girdi. 20 Aralık’ta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yeni ekonomi politikasını açıklaması ile birlikte 19 liralara çıkan Dolar kuru 12 liralara, Euro kuru da 21 liralardan 14 liralara düştü. Ama artan hayat pahalığının önüne hala geçilemedi.

Yaşanan ekonomik sıkıntı nedeniyle tasarruf tedbirlerine geçildi ve bu çerçevede Kırşehir’deki yatırımlar durduruldu, devam eden yatırımların dışında elle tutulur, gözle görülür hiçbir yatırım yapılamadı.

İktidar Milletvekili Mustafa Kendirli ve daha önceki yıllardaki eski milletvekillerinin hazırladıkları projeler ile Kırşehir için olmazsa olmaz olan ve yıllardır özlemle beklediği Demiryolu Projesi, Çevre Yolu Projesi, Uygulama Oteli, Kırşehir-Ortaköy-Aksaray Yolu, Kırşehir-Tuzköy Havaalanı yolu projelerinin hiçbiri tamamlanamadı, hatta en ufak bir ilerleme bile kaydedemedi.

Özellikle Hükümet Konağı olarak 2017 yılında yapımına başlanan, daha sonra ödenek yetersizliğine bağlı olarak “Kırşehir’in yeni bir Hükümet Binası’na ihtiyacı yok!” gerekçe gösterilerek Kredi ve Kurtlar Kurumu’na devredilerek yurda dönüştürülmesi Kırşehir halkının yoğun tepkilerini aldı, AK Parti İl Başkanı Seher Ünsal’ın Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la yaptığı görüşme sonunda bu yanlıştan dönülmesi kararlaştırıldı. Cumhurbaşkanı Erdoğan ilgili bakanlara talimat vererek yurda dönüştürülme kararı verilen binanın yeniden Hükümet Konağı olarak devamını istedi. Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın bu talimatına rağmen, yurt ihalesini alan firmanın inşaatta çalışmalarına devam ettiği sırada Kırşehir Belediyesi inşaatı mühürledi.

Devletin rutin yatırımları dışında doğru dürüst bir yatırım alamayan Kırşehir’de Belediye’yi 25 yıl sonra kazanan, CHP’li Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu, büyük borç yükü altında devraldığı belediyeyi düzlüğe çıkarmak ve verdiği vaatleri yerine getirmek için tasarrufa gitmek zorunda kaldı.

AK Parti’den CHP’ye geçen Kırşehir Belediyesi kendi ürettiği kaynaklarıyla Kırşehir halkına hizmet vermeye gayret etti. Yine kendi personeli ve imkanlarıyla hem asfalt yollar, hem kaldırım ve kilit parke çalışmaları yaptı hem de Pazar yeri yanındaki Şehir içi Minibüs Terminalinin yapımını da sürdürdü. Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu oluşturduğu kaynakla eski Türktur’a ait Çuğun’daki Farbel Boya’ya ait bina ve arazileri 20 milyona satın alarak Belediye’ye kazandırdı. Buraya nohut, mercimek, bakliyat paketleme, salça, et ve süt benzeri konulardaki ürünleri Kooperatifler aracılığıyla halkın tüketimine sunmak üzere bir entegre tesis kurup ve 10 bin aileye dokunmak için proje çalışmalarına start verdi. Başkan Ekicioğlu, bu önemli projeyi 2022 yılında faaliyete geçirmek için Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlarıyla görüşmelerini sürdürüyor.

  Son yıllarda Kırşehir’de pek çok sanayici ve işadamı hayvancılığa yönelip milyonlarca lira harcayarak besicilik konusunda yatırım yaptı, binlerce büyükbaş hayvan ithal etti. Yem ve saman gibi girdi maliyetlerinin artmasıyla Kırşehir’deki besiciler zor günler yaşamaya başladı.

2022 yılının tüm dünyada, ülkemizde ve şehrimizde koronovirüs hastalığının ortadan kalktığı, insanların normal yaşamına döndüğü bir yıl olmasını dilerken, barışın, mutluluğun, hoşgörünün ve adaletin hakim olduğu bir yıl olmasını temenni ediyoruz. (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER