Yılın Çırağı 14  yaşındaki Samet!

Yılın Çırağı 14  yaşındaki Samet!

    Ticaret Bakanlığınca 35. Ahilik Haftası kutlamaları kapsamında "yılın çırağı" seçilen Kırşehirli 14 yaşındaki Samet Çakır, mesleğinde ustalığa kadar yükselerek kendi işini kurmayı amaçlıyor.
    Kırşehir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, Ahilik Haftası Kutlamaları Ödül Yönergesi kapsamında 3 öğrenciyi "ilin çırağı" olarak valiliğe teklif etti.Valilikteki kurul tarafından "ilin çırağı" seçilen Samet Çakır, "Türkiye'de yılın çırağı" için Ticaret Bakanlığına önerildi. 81 ilden gelen teklifler arasında Bakanlıkta yapılan değerlendirmede Çakır, Türkiye'de "yılın çırağı" seçildi.Kırşehir Badem Pınarı Mesleki Eğitim Merkezi Bobinaj Elektrik Bölümü 10'uncu sınıf öğrencisi olan Çakır, mesleğini uygulamalı olarak öğrenmesi için okulu tarafından 2 yıl önce yönlendirildiği Kılıçözü Sanayi Sitesi'ndeki bobinaj atölyesinde özveriyle çalışıyor.
    Burada ustalarından işini öğrenen ve kazandığı ücretle ailesinin geçimine katkı sağlayan Samet Çakır, 14 yaşında yılın çırağı seçilmekten mutluluk duyduğunu, amacının kalfa ve ustalık sürecini de başarıyla tamamlayarak kendi işini kurmak olduğunu söyledi. Hem okulda teorik bilgi öğrendiğini hem de iş yerinde uygulamalı eğitim aldığını belirten Çakır, "Sabah 08.00'de gelip ustalarımı bekliyorum. Onlar geldikten sonra işe başlıyoruz. Öğrendiğim meslek çok güzel. Bize gelen yanık motorların arızalarını çözüyoruz. Elektrik hatasından mı başka hatalardan mı yandı onu kontrol edip, tamir ve bakımını yapıyoruz." dedi.
    Ustaları sayesinde "yılın çırağı" seçildiğini anlatan Çakır, "Onların katkısıyla meslek öğreniyorum, kendilerine çok teşekkür ediyorum. İyi bir usta olup mesleğimi ileri taşıyarak bu dükkanı ustalarımdan devralmak istiyorum. Ahilik ilkelerine göre işimi öğrenmeye çabalıyorum ve bu ilkelere göre çalışmaya devam edeceğim." diye konuştu.
 "BİZDEN İŞLERİ DEVRALACAK, BU KONUDA HAYALİ DE VAR"
    İş yeri sahiplerinden Mehmet Ali Kayapa da kardeşiyle 17 yıldır baba mesleğini sürdürdüklerini dile getirerek, Çakır'ın iki yıl önce okulu tarafından kendilerine yönlendirildiğini aktardı. Samet Çakır'ın çok gayretli şekilde çalıştığını vurgulayan Kayapa, şunları kaydetti: "İşi öğrenmeye çok hevesli. Biz de elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışıyoruz. İnşallah başarılı olacak, bizden işleri devralacak. Bu konuda hayali de var. İnşallah gerçekleştirir. Ciddi bir ara eleman eksikliği var sanayide. Biz de bu alanda mücadele vererek Samet'i Ahilik ilkeleri çerçevesinde yetiştiriyoruz. O da bu ilkelere göre çalışmaya devam edecek. İnşallah başarılı da olacak." (AA)

Kırıkkale'de ilin 
ahisi belli oldu

    KIRIKKALE Ticaret İl Müdürlüğü, KESOB ve Ahilik İl kutlama komitesince organize edilen 35. Ahilik Haftası Kutlamaları başlıyor. Ahilik haftası, Merkezi Kırşehir olmak üzere, Kırşehir'de 12-18 Eylül tarihleri arasında çeşitli etkinliklerle icra edilecek.
AHİLİK TİYATROSU SERGİLENECEK
    Ahilik Haftası, 12 Eylül 2022 Pazartesi günü saat 10.30 da Demokrasi ve Cumhuriyet Meydanında Atatürk Anıtına Ticaret İl Müdürü, KESOB Başkanı Osman CEBECİ ve yönetim kurulu üyeleriyle birlikte çelenk koyma töreniyle başlayacaktır.  Aynı gün içerisinde Valimiz Bülent Tekbıyıkoğlu, Belediye Başkanı Mehmet Saygılı, Ticaret ve Sanayi Oda Başkanı Ahmet Varlı ziyaret edilecek. 13 Eylül 2022 Salı günü saat 10.30’da Kırıkkale Belediyesi önünden, Belediye mehteran takımı eşliğinde Kültür Merkezi istikametine esnaflar, vatandaşlar, sivil toplum kuruluşları, meslek lisesi öğrencileri ve protokol üyeleri ile birlikte Ahilik Kortej yürüyüşü yapılacak. Kırıkkale Kültür Merkezinde program devam edecek. Protokol konuşmalarının ardından, tarihçi-yazar akademisyen Kazım Ceylan tarafından, ‘’Ahilik’’ konulu konferansı verilecek. Yine ilimizin yetiştirdiği sanatçı Sezai Yeşilyurt tarafından Ahilik tiyatrosu sergilenecek.
İLİN AHİSİ YORGANCI MEHMET SAYDAM
    Ahi İl Kutlama Komitesince, Kırıkkale merkez, Hüseyin Kâhya mahallesinde yorgancılık yapan İlin ahisi seçilen Mehmet Saydam, İlin kalfası seçilen Murat Aktaş ve İlin çırağı seçilen İbrahim Gündoğan’a cübbe giydirme ve devamında 15 Temmuz Demokrasi meydanında,  Unutulmaya Yüz tutmuş Meslekler, Kadın Kooperatifleri ve Halk Eğitim Sergisi düzenlenecektir. Kırıkkale Belediyesi tarafından meydanda kurulan çadırlarda etli bulgur pilavı ikram edilecek.
DOSTLUK MAÇI YAPILACAK
    14 Eylül 2022 Çarşamba günü saat 10.30’da Vali önderliğinde, KESOB Başkan’ı ve Yönetim Kurulu üyeleri, Kırıkkale Belediye Başkanı zafer caddesi ve bankalar caddesi üzerinde bulunan esnaflar ziyaret edilecek. Nur Camiinde, vefat eden esnaflarımızın ruhuna Mevlit ve Kuran Tilaveti gerçekleştirilecektir. 15 Eylül 2022 Perşembe günü saat 19.30 da Yenimahalle kapalı Spor salonunda Protokol üyelerinden oluşan takım ile esnaflardan oluşan takım arasında dostluk futbol maçı yapılacak.  Sonraki günlerde Ahiliğin yaygınlaştırılması, genç nesillere aktarılması amacıyla Eğitim Öğretim yılı boyunca, üniversite ve liselerde ‘’ahilik konulu’’ konferanslar verilecek. (HABER MERKEZİ)

Güncelleme Tarihi: 08 Eylül 2022, 15:33
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER