Vali Akın’dan Engelliler Haftası mesajı 

Vali Akın’dan Engelliler Haftası mesajı 

Vali İbrahim Akın, Türkiye’de her yıl 10-16 Mayıs tarihleri arasında kutlanan Engelliler Haftası dolayısıyla bir mesaj yayınladı.
Engelli bireylerin sosyal ve ekonomik hayatta karşılaştıkları sorunlara dikkat çekmek amacıyla Birleşmiş Milletler tarafından Mayıs ayının ikinci haftasının “Engelliler Haftası” olarak kabul edilerek çeşitli etkinliklerle kutlandığını belirten Vali İbrahim Akın, yayınladığı Engelliler Haftası mesajında şunları ifade etti:  
“Bildiğiniz üzere ülkelerin gelişmişlik düzeyi, toplumu oluşturan tüm kesimlerin bir bütün olarak kabul edilmesine hak, adalet, eşitlik ve hoşgörü ilkeleri dâhilinde kucaklanmasına bağlıdır. Ülkemizde sosyal devlet anlayışının bir gereği olarak engelli vatandaşlarımızın taleplerine cevap vermeyi, sorunlarına çözümler üretmeyi öncelikli görevleri arasında görmektedir.
“Özellikle son yıllarda engelli vatandaşlarımızın toplumla bütünleşmesi, işgücüne katılması, huzur ve refahının artması, eğitim ve sağlık hizmetlerine kolayca erişmesi amacıyla yürütülen projeler devletimizin engelli vatandaşlarımız konusunda ne kadar hassas olduğunu bizlere göstermektedir.  
“Engelli vatandaşlarımızın toplumda herhangi bir ayrımcılığa maruz kalmadan halkımıza sunulan imkânlardan yararlanabilmesi, toplumdan uzak değil, hayatın içinde yer alarak ülkemizin kalkınmasına katkı sağlaması devletimizin en büyük arzusudur.
“Nitekim tüm zorluklara rağmen özel kardeşlerimiz olarak değerlendirdiğimiz engelli vatandaşlarımızın, azim ve kararlılıkları ile eğitimden spora, sanattan iş dünyasına kadar pek çok alanda büyük başarılara imza attığını görmek bizleri mutlu etmektedir.    
“Bu düşüncelerle, toplumda farkındalık oluşturmaya katkı sağlayacağına inandığımız bu haftanın onların hayatlarını kolaylaştıracak yeni adımların atılmasına vesile olmasını diliyor, tüm engelli kardeşlerime sağlıklı ve huzurlu bir hayat diliyorum.”  (HABER: BEYHAN BALLI)

YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER