ULU ÖNDERİMİZ YARIN KIRŞEHİR'DE

ULU ÖNDERİMİZ YARIN KIRŞEHİR'DE


Kırşehir, Samsun'dan başlattığı milli mücadelede Sivas-Erzurum-Kayseri-Hacıbektaş ve Mucur, Kırşehir, Kaman güzergâhıyla Ankara'ya geçen Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk'ü 100 yıl önce olduğu gibi bağrına basacak…

ULU ÖNDERİMİZ YARIN KIRŞEHİR’DE

Birinci Dünya Savaşı sonrasında yurdumuzun yer yer işgal edilmesi ve İstanbul yönetiminin acze düşmesiyle Samsun'da yaktığı kurtuluş meşalesini Erzurum ve Sivas Kongreleriyle sürdüren, halka şevk ve moral veren Ulu Önder Atatürk'ün Ankara'ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından 22 Aralık 1919'da Mucur'a, 24 Aralık'ta Kırşehir'e, 25 Aralık'ta da Kaman'a gelişinin 100. yıldönümü kutlanıyor.
Büyük Önder Atatürk'ün halkla beraber bir ölüm kalım savaşına girdiği o günlerde Heyet-i Temsiliye Reisi olarak Ankara'ya giderken Kayseri-Hacıbektaş güzergâhından 24 Aralık 1919'da Kırşehir'e gelişinin 100. yıldönümü kutlama programı yarın saat 10.00'da Cacabey Meydanı Atatürk Anıtı'na Valilik ve Belediye Başkanlığı çelenklerinin konulması, saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başlayacak.
Saat 10.30'da Kılıçlı Köprüsü-Basın Anıtı-Atatürk Caddesi-Gazi Parkı güzergahında kortej yürüyüşü gerçekleştirilecek. Saat11.00’de Gazi Parkı'nda anma programı başlayacak.
Bir asır önce Kırşehir'e gelişinde çamur içinde, yağmur ve soğuk altında kendisini bekleyen yoksul halk ve çocukların kendisinden esirgemedikleri sevgilerine karşılık halka birkaç kelime etmek üzere Yenice Mahallesi'nde boş arsada bir kaya parçasının üzerine çıkarak, “Bu makûs talihi yeneceğiz. Çocukları daha fazla üşütmeyin” dediği yer olan Gazi Parkı'ndaki anma programı Kale'den üç pare top atışıyla başlayacak. Saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasıyla başlayacak törende Belediye Başkanı Selahattin Ekicioğlu ile Vali İbrahim Akın'ın konuşmalarını öğrencilerin şiirler okuması izleyecek.
Kutlamalarda Büyük Önder Atatürk'ün Kırşehirli Gençler Derneği Anı Defteri'ne yazdığı metin ile gençlerin Atatürk'e cevabı okunacak.
20 Aralık Perşembe günü Kındam Kavşağı'ndan başlayıp Gazi Parkı'nda son bulan “Atatürk'ü Anma Kros Yarışması”nda dereceye giren öğrencilere ödülleri verilecek.
Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk'ün ilimize gelişlerinin 100. yıldönümünde ayrıca Kırşehir Belediyesi ile Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi Muharrem Ertaş Salonu'nda saat 12.00'de “Atatürk'ün Kırşehir'e Gelişi” konulu konferans ve Atatürk’ün Sevdiği Türküler söylenecek. Akşam saat 18.00’de de havai fişek gösterileri yapılacak.
25 Aralık Çarşamba günü saat 19.00’da Neşet Ertaş Kültür Sanat Merkezi’nde “Mustafa Kemal Kırşehir’de” adlı tiyatro gösterisi sunulacak.
KAMAN'DAN ANKARA'YA GEÇİŞ
Mustafa Kemal'in Heyet-i Temsiliye ile 25 Aralık 1919'da Kaman'a gelişinin yıldönümünde 19 Aralık'ta İlçe Gençlik Hizmetleri ve Spor İl Müdürlüğü'nde Atatürk'ü Anma Kros Yarışması yapıldı.
Atatürk'ün Kaman'a gelişi de 25 Aralık günü Cumhuriyet Meydanı'nda düzenlenecek törenle kutlanacak. Tören saat 10.30'da şanlı Türk bayrağımızın Cumhuriyet Meydanı'na getirilmesi ile başlayacak. Çelenk sunma törenini Kaman Halk Kütüphanesi Müdürlüğü'nde saat 11.00'de başlayacak program izleyecek.
Program saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunmasının ardından protokol konuşmalarıyla sürecek. Program, şiirlerin okunması ve türkü dinletisi sonrasında ödül töreni ile tamamlanacak. (HABER: BEYHAN BALLI)
Güncelleme Tarihi: 23 Aralık 2019, 16:05
YORUM EKLE
SIRADAKİ HABER